Úvod do překážkových běhů – Obstacle racing

V České Republice se překážkové běhy (OCR – Obstacle racing neboli extrémní překážkové závody) začaly rozmáhat kolem roku 2015. Tento sport je u nás teprve v „plenkách“, ale díky silné konkurenci se kvalita rok od roku zvyšuje. Každou sezónu čeká na závodníky těžší a tvrdší závod.

A o co tu vlastně kráčí?

Vše se odvíjí od našeho dětství. Jako děti jsme venku lezli po stromech, prolézačkách, skákali jsme do kaluží a bylo nám naprosto jedno, že jsme totálně špinaví a všude máme záplaty. Naším cílem bylo prozkoumat kdejaký keř a kout. Čím jsme ale starší, tím více na nás začíná doléhat pracovní rodinné povinnosti, tlak hypoték a skoro všude jsme omezování různými zákony a pravidly. Dále si také většina dospělých myslí, že hry a hraní jsou pouze pro děti. Opak je ale pravdou. I dospělí si chtějí hrát. Na tuto potřebu reaguje fenomén dnešní doby, běh. Ten se propojil s překážkami jako je plazení v bahně, přeskakování, zdolávání různých stěn, ručkování a jiných nástrah, které stojí v cestě. Místo běhání dlouhých úseků najednou dostává závod úplně jiný rozměr. Ať už lidé vnímají překážky jako návrat do dětských let, nebo překonávání svých možností, z vlastní zkušenosti mohu říct, že se člověk ocitá úplně v jiném světě. V běžném životě by nejspíš neskočil do bahna jen tak a měl úsměv na tváři, nelezl po stromech místo pokecu v hospodě. OCR závod je místo, kde v sobě opět můžeme probudit dítě a nikdo na vás nebude koukat jako na blázna ☺.

Jaké překážkové běhy jsou v ČR?

Mezi nejznámější a celosvětově rozšířený závod patří jednoznačně Spartan Race. Na paty mu v ČR ale šlape Predator Race, Gladiator Race, Army Run, Heroes Race, Excalibur Race a mnoho dalších. Každý z těchto OCR závodů se odlišuje lokalitou, náročností překážek, terénu a vzdáleností. Trasy jsou dlouhé od cca 3 km až po neuvěřitelné 50 km i více. S nárůstem kilometrů stoupá také počet jednotlivých překážek.

Pokud někdo nemá zkušenosti s tímto druhem závodů, rozhodně bych volil začít od těch nejkratších a pomalu se dopracovávat na delší a náročnější. Zní to logicky, ale bohužel se setkávám ve svém okolí s lidmi, kteří bez většího tréninku absolvují hned brutální BEAST nebo Masakr, který má délku přes 20 km a místo vychutnání závodů jde spíš o rekord v počtu angličáků nebo trestných handicapů. Cílem je samozřejmě překonat a posunout své hranice, ale také doběhnout ve zdraví a bez zranění.
Ve zkratce popíši jednotlivé závody, tedy jak jsou obtížné a co je pro ně charakteristické.

Predator Race

Předností Predator Race jsou jednoznačně velice precizně promyšlené, technicky náročné překážky, které v jiném závodě v ČR snad nejsou. Ať už jde o rybí schůdky, různé monkey bary, kolíky, vyhlášené nošení těžkých břemen, velkého převýšení a technicky náročného terénu. Závod se běhá ve třech variantách od „nejlehčí“ po nejtěžší.

– DRIL je nejkratší, cca 5 km + 20+ překážek
– Brutal cca 10km + 25+ překážek a Masakr 15km + 30+ překážek
– Predator FAST, kde bylo cílem za 1 km překonat zhruba 10 překážek! Ten měl svoji premiéru v roce 2017
– Predator Challenge, který přináší jedinečnou možnost na 100 m dráhy překonávat nejrůznější překážky od ručkování po zvedání mrtvého tahu.

Gladiator Race

Pokud se řekne Gladiator Race, hned se mi vybaví neuvěřitelné množství bahna. Tento závod sází především na velice náročný terén, kdy doslova „plavete“ v bahně a tím se překonávání překážek stává opravdu zajímavé! Překážky dostávají úplně jiný rozměr. Tento závod není rozdělen podle obtížnosti, ale podle lokalit. Milovice, Holice, Josefov, Praha a Taxis Pardubice. Vždy je možné absolvovat „zahřívací“ závod NIGHT, který se běží vždy v pátek večer před hlavním závodem. Délky závodů jsou 3,5 km + 17+ překážek a 5 km + 20+ překážek.
Pokud máte radši rochnění v bahně místo technicky náročných překážek, volba je jasná!

Excalibur Race

Nový závod v roce 2017, který překvapil snad všechny závodníky a nenašel jsem na něj skoro žádnou kritiku. Překvapením byla kvalita překážek. Poprvé jsem si zde zkusil například UFO a „wiever“. Závod je rozdělen do dvou kategorií, a to SKY 6 km + 23+ překážek a HELL 10 km + 32+ překážek. Jedná se teprve o druhý ročník a tak se uvidí, co si pro nás pořadatel přichystá v roce 2018!
Chceš za slušnou cenu hodně muziky a nevadí ti vstoupit do neznáma? Zvol Excalibur!

Army Run

Jak již z názvu vyplývá, jedná se o závod, který je jedinečný svou atmosférou. Místo dobrovolníků vojáci, megafony a vojenská technika. Nošení báglů, jídlo v podobě brouků a švábů, střelba z pušky nebo praku na cíl. To vše ti přinese pouze Army Run. Závody jsou typu Captain 5 km+ a 20+ překážek, Major 10 km+ a 40+ překážek a General 15 km+ a 60+ překážek.
Pokud chceš zažít vojenských dril, doporučil bych jednoznačně Army Run.

Spartan Race

Proč píši o Spartan Race až na posledním místě? Není to proto, že jde o špatný závod, ale proto, že jsem za poslední rok neabsolvoval ani jeden z této série a tak nemohu posoudit z vlastní zkušenosti. Závod se dělí podle obtížnosti na SPRINT, SUPER a BEAST. Podobně jako u Predator Race je každý závod odstupňován vzdáleností a počtem překážek. Sprint 5 km+ a 20+ překážek, Super 13 km+ a 25+ překážek a Beast 20 km+ překážek a 30+ překážek. Dále se také můžete zúčastnit ULTRA běhů nebo takzvaných HURICANE HEAT „závodů“. Jde už o úplně jiný level a absolvovat tyto závody by měl jen ten, kdo má opravdu dostatečně natrénováno.
Spartan Race je celosvětová záležitost a pokud se chceš věnovat OCR závodům, neměl by v tvé cestě chybět!

Ostatní závody

Dále se můžete zúčastnit dalších mnoha závodů, kterých jsou v dnešní době desítky a je pouze na tobě, který tě zaujme a ty se ho rozhodneš zúčastnit!
Nechci vyzdvihovat ani jeden závod, protože si myslím, že všechny mají své pro i proti a je na každém z nás, jakou cestu si zvolíme.

Pokračování?

Brzy se můžete těšit na další články týkající se přípravy na první závod a pokročilé tipy a triky v překážkových bězích.

Autor – Lukáš Novák:

“Již od útlého dětství mě provádí životem sport všeho druhu. Od fotbalu, bruslení, plavání po cyklistiku. Není se tedy čemu divit, že jsem se vydal na dráhu OCR. Jsou tomu skoro dva roky, co jsem odběhl svůj první závod a stala se z toho moje droga. Zlomový rok nastal v roce 2017, kdy jsem se jako “hobík” dostal do týmu k jedněm z nejlepších českých běžců SWEEP OCRA CZ Elite Team. Mým cílem v roce 2018 a zároveň splnění mého snu je zúčastnit se ME v Dánsku a MS v Anglii. Dále bych rád, aby mě sport provázel po celou dobu mého života v jakékoliv formě a výkonnosti. Ke splnění mého snu mi pomáhají polabské stezky v Poděbradech, kde také probíhá velká část mé přípravy a odkud také pocházím.

Motto: První krok, to je to, co odlišuje vítěze od poražených.”

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů