Pyramida suplementů: čím začít a jak pokračovat

Velmi dobře si pamatuji na své neslavné začátky se suplementy. Věřil jsem výrobkům, kterým jsem věřit neměl. Utrácel jsem za ně vysoké částky a s jejich výsledky jsem byl velmi nespokojený.

Nyní již vím, kolik chyb jsem při jejich výběru udělal. Tato negativní zkušenost se však pro léě stala nepostradatelnou praxí, při níž jsem získal spoustu zkušeností a vědomostí. Díky tomu jsem dnes schopný posoudit, jaké chyby začátečníci dělají při výběru prvních suplementů nejčastěji. Proto dnešní článek bude o té správné cestě při výběru suplementů.

#1 Začátečníci: “Mé první suplementy”

Suplementace pro zdravé trávení a správnou výživu

Jako začátečník si musíte uvědomit, že vaší prioritou byla měla být eliminace faktorů, které sužují vaše zdraví. Proto by váš první výběr neměl být nasměřován ke spalovači tuků, ale k takovým suplementů, které vám pomohou napravit trávení a dodají vám kvalitní výživu.

Probiotika
Naprostým základem je kúra probiotik. Je to takové začátečnické minimum pozitivně ovlivňující naše trávení. To, v jaké kondici je totiž naše trávení, může velmi výrazně ovlivňovat celou řadu procesů v našem těle. Ovlivňuje to, zdali nabíráme či pálíme tuky, zdali nabíráme svalovou hmotu a ovlivňuje dokonce naši náladu i chutě na nezdravé potraviny. De facto lze říct, že my jsme naše trávení. Trávení je vším. Díky kvalitnímu trávení získáváme maximum živin z potravin.

Pokud tedy chcete investovat efektivněji do nápravy trávení, pak jistě sáhněte po balíčku, který obsahuje jak probiotika, tak i trávící enzymy.

Náhrada stravy
Nemáte čas se najíst? Jste stále na cestách? Máte potíže s pravidelným jedením? Buďte vždy připraveni. Pokud Vás chytí hlad a chutě nepřipravené, skončí to rychlým občerstvením. A to, jak všichni víme, s dobrým zdravím nebo formováním postavy rozhodně nekoresponduje.

Dobrou strategií je tedy mít s sebou vždy šejkr, který můžete ve chvíli hladu či chutí naplnit dvěma odměrkamináhrady stravy Burnout Fuel. Časová zátěž je minimální a vašemu tělu dodáte to nejlepší. Burnout Fuel obsahuje celozrnné sacharidy, kvalitní bílkoviny i zdravé tuky. Stačí přidat vodu, zamíchat a vypít chutný drink.

Z mého pohledu jsou probiotika a náhrady stravy v úplném začátku stěžejní. Nyní však můžeme přejít k tomu, čím efektivně podpořit investovanou energii a sebezapření při trénincích.

Tréninková suplementace

Hlavní rolí tréninkové suplementace je zabráňování ztráty svalové hmoty. Při tréninku totiž poškozujeme naše svalová vlákna, která následně regenerují. Tím pádem nabíráme sílu a kondici. Ke ztrátě svalové hmoty dochází, pokud svalům nedodáme dostatek kvalitních živin v adekvátním časovém horizontu. Zde platí pravidlo: čím dříve, tím lépe.

Proteinový nápoj
Rychlost a míra regenerace je velmi závislá na tom, jak rychle se do krve dostanou tyto živiny. K regeneraci svalů je do začátku ideální proteinový nápoj, který obsahuje především rychle stravitelné bílkoviny. Jedná se o mléčný koktejl, který rozmícháte v šejkru s vodou cca 30 minut po tréninku. Výhoda proteinu je její rychlost vstřebávání. Na rozdíl od pevné stravy (tedy např. masa s přílohou) se živiny z něj dostanou do krve do 1,5 hodiny. Kdežto u flákoty masa je to až 2,5-3 hodin a více. Proto doporučuji investovat do proteinového nápoje již v začátcích.

#2 Pokročilí: “Základy mám za sebou, jaké suplementy dál?”

Suplementace pro detoxikaci organismu

Jako pokročilí už byste měli mít vyřešené problémy s trávením a být po kúře kvalitních probiotik. Pokud ne, učiňte tak neprodleně a vraťte se k bodu #1. Druhou etapou v rámci pokročilé úrovně suplementace je detoxikace organismu a tzv. očista těla pomocí detoxikačních suplementů. Ta úzce souvisí právě s nápravou trávení zmíněného výše.

Serapeptáza
K detoxikaci nám může pomoci proteolytický enzym známý jako serapeptáza. Jde o enzym, který rozkládá nežádoucí a cizorodé látky v těle jako krevní sraženiny, výrůstky z dny nebo třeba záněty. Tento enzym byl nalezen v přírodě. Tělo si jej však nedokáže vytvořit samo. Proto je vhodné dodávat jej externě. Dávkování serapeptázy pro potřeby detoxikace jsou jedna tobolka ráno a jedna večer denně po dobu dvou měsíců.

Vitamíny, minerály a kurkumin
Další nedílnou součástí detoxikace jsou vitamíny a minerály, které zajistí, že tělo bude mít všechny prostředky pro automatickou detoxikaci a odvod škodlivých látek z těla. To zajistí právě tyto mikroprvky. Vitamíny a minerály hrají také důležitou roli v otázce dobré imunity a celkového zdraví. Bonusovou složkou, kterou používáme v našich vitamínech a minerálech DAILYSHOT, je kurkumin. Kurkumin je totiž silně protizánětlivý a má významné detoxikační účinky. Dávkuje se jedna tobolka ráno a jedna tobolka večer, a to dlouhodobě bez nutnosti vysazení.

Tréninková suplementace

Pokročilým jedincům při tréninku nejde jen o ochranu svalů, ale také o samotné budování svalové hmoty. Pokročilí mohou kromě proteinového nápoje, který jsem doporučoval začátečníkům, přidat také aminokyseliny.

Aminokyseliny Aminokyseliny jsou svatým grálem regenerace svalů. Vstřebávají se do krve po uplynutí asi deseti minut od užití a napomáhají regeneraci a budování svalové hmoty. Po tréninku tedy můžete smíchat jednu odměrku aminokyselin Gorilla Amino Fuel se 400 ml vody a vypít ji do 10 minut. Asi půl hodiny po tréninku nezapomeňte na svůj proteinový nápoj. Míváte-li problém s větším množstvím tekutin v krátké době, dejte si aminokyseliny již během druhé poloviny tréninku.

#3 Krok třetí: Specifické doplňky

Teprve až ve třetí fázi přidejte specifické doplňky stravy napomáhající vašim individuálním cílům. Tedy spalování tuků nebo nabírání svalové hmoty.

Spalování tuků

V případě, že chcete spalovat, přichází ona chvíle, kdy můžete využít tzv. spalovače. Ty významně podpoří vaše snažení při redukci tuků. O výběru správného spalovače jsem psal samostatný článek. Před vlastním výběrem konkrétního výrobku vám tedy doporučuji si tento článek přečíst. Na jeho základě si pak budete schopni vybrat ten nejvhodnější výrobek.

banner2

Nabírání svalů

Kromě proteinu a aminokyselin je možné přidat v tuto chvíli ještě tzv. sacharidovo-proteinový nápoj neboli gainer. Ten je bohatý na jednoduché cukry, jež napomáhají obnovit energetické zásoby ve svalech (glykogen). To vám zajistí rychlejší regeneraci a více síly při následujících trénincích. Co je gainer a jak funguje, se dočtete v tomto článku.

banner1

Máte konkrétní dotaz k mému článku? Nevíte si rady se suplementy? Rád vám poradím s výběrem a vhodným řešením k dosažení vašeho osobního cíle. Pište pod článek, do chatu na e-shopu nebo na náš e-mail: info@gorilla-fitness-eshop.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů