Proč je kardio trénink neefektivní pro redukci tuku

Přijde mi, že za poslední roky, jak přichází popularita běhu a cyklistiky, nedělá už většina lidí nic jiného než kardio tréninky. Ty spočívají v tom, že se člověk pohybuje v tzv. “optimální tepové frekvenci”, která mu má údajně zajistit nejlepší spalování tuků… je to ale pravda?

KARDIO TRÉNINK NENÍ EFEKTIVNÍ PRO REDUKCI TUKU!

V roce 2011 vyšla meta analýza Amerického národního institutu [1] pro zdraví o vlivu kardio a intervalových tréninků na různé měřené parametry, jako je podkožní tuk, inzulínová citlivost, V02MAX a obvody těla.

Jednoznačně se ukázalo, že kardio trénink není vhodný pro redukci podkožního tuku, protože po určité době kardio tréninků se dokonce u některých jedinců zvýšilo množství tuku v podkoží.

Na druhou stranu intervalový trénink (tabata či HIIT) jasně ukazuje na výraznou redukci podkožního tuku a zlepšení dalších měřených parametrů.

Proč tomu tak je, když se při kardiu podle všech “krásně” spalují tuky?

Nejde o spalování tuků při aktivitě

Nedávno jsem byla na jedné z konferencí, kde přednášel profesor z japonské univerzity. Ten mluvil právě o vzájemném vztahu mezi obezitou a nedostatkem pohybu (a ne přebytku jídla). Také tam vysvětloval, proč kardio tréninky při aktivitě spalují tuky, ale nemají vliv na konečnou redukci tuku v podkoží.

Totiž to, že při kardio tréninku spalujeme tuk, pro pokrytí energetických potřeb těla při dané aktivitě neznamená, že budeme efektivně redukovat podkožní tuk.

Jak kardio trénink (ne)pracuje pro tělo

Naopak je tu několik mechanizmů, které naznačují že příliš kardio tréninku vede k účinnějšímu ukládání tuků do podkoží. Přeložte si to tak, že když budete zvyšovat množství kardia (čas který tomu věnujete), budete redukovat tuk, protože je to určitý stres pro tělo – ale jde to do nekonečna? Samozřejmě že ne. A navíc, kdo má 2 hodiny denně na podobné aktivity?

Například to, že běháte často v tepových frekvencích pro čerpání energie z podkoží, je pro tělo signál, že se má připravit na aktivitu, která pálí tuk. Začne tedy tuky schraňovat.

Dlouhé kardio tréninky také vedou tělo k podnětu, aby degradovalo svalovou hmotu. Tělo cítí, že má spoustu svalů, které jsou náročné na uživení a okysličení při běhu a aby mohlo při běhu fungovat lépe, začne se jich zbavovat.

Navíc při delších kardio trénincích se produkuje výrazně více kortizolu (stresového hormonu), což jen umocňuje špatný vliv na postavu a lidské tělo obecně.

Kardiotréninky si snižujete bazální metabolismus a učíte tělo efektivněji zabudovávat tuk.

Snadné přizpůsobení – kámen úrazu

Posledním faktem, který stojí proti kardio tréninkům, je to, že se jim tělo snadno přizpůsobí a nemá potřebnou stimulaci či výzvu. Jak jsem psal výše, jediné co můžete udělat, je přidat čas, který kardiem strávíte.

Když běháte 30 – 40 minut denně a máte hotovo, je to pro vás výzva nebo spíš zvyk?

Ušetřívám vám čas. Prostě kardio není dostatečné pro efektivní redukci podkožního tuku. Proto se vyhněte chronickému kardio tréninku!

Na druhou stranu jsem si vědom toho, že pro spoustu lidí je kardio jediné možné řešení, jak se hýbat. A to je rozhodně lepší než se nehýbat. Jen to jednoduše nepřehánějte.

Co místo kardia?

Odpověď zní – intervalové tréninky!

Jaký je rozdíl? Když začneme od náročnosti tréninků, tak intervalové tréninky jsou ty, při kterých lapete po dechu od začátku do konce a pálí vás svaly. Na druhou stranu, pokud jste intervalové tréninky absolvovali, potvrdíte mi, že po tréninku padnete na zem jako vítězové a šampioni, což je nepopsatelně úžasný pocit zadostiučinění.

Další rozdíl mezi kardio tréninkem a intervalovým tréninkem je ten, že se při i po tréninku vyplavují jiné hormony a v různé míře, což je zásadní rozdíl a udává to úplně jiný směr výsledkům, kterých dosáhnete – tedy efektivní a rychlá redukce podkožního tuku a nárůst kondice.

Intervalové tréninky mají spíš charakter budující svaly, trénují vaši kapacitu plic, zlepšují výrazně inzulínovou citlivost (jak tělo efektivně pracuje se sacharidy), významně redukují podkožní tuk a obvody těla.

GORILLA METBURN - spalovač tuků
GORILLA METBURN

Turbo pro metabolismus
– obsahuje látky posílující metabolismus (krebsův cyklus)

snižuje cholesterol a kontroluje krevní cukr

– 50 % obsahu speciální japonská vláknina glukomannan

Jak intervalové tréninky aplikovat?

1. V první řadě se naučit správnému pohybu a technikám cviků.
2. Zde je již možné zařadit intervalové tréninky.
3. Zapojit kvalitní a vyváženou stravu a doplňky stravy, které jsou nedílnou součástí toho všeho.

Můžu vám zde dávat desítky tipů, ale z vlastní zkušenosti vím, že je to o týdnech ne-li měsících sbírání zkušeností a absolvání různých chyb. Proto jsme vytvořili s kolegou Tomášem Jehličkou program Výzva 21 dní, kterým si prošly již desetitisíce lidí.

V programu právě využíváme nabyté poznatky v oblasti intervalových tréninků ve spojení s posilovacími tréninky a zdravým stravováním. Podívejte se na výsledky, kterých dosahují naši klienti ve Výzvě 21 dní – určitě vám dodají motivaci začít pořádně makat!

Začněte opravdu efektivně spalovat tuk!

Důležité odkazy:
Gorilla Fitness Eshop – eshop s profesionálním zákazníckým servisem
Výzva 21 dní – tréninkový a výživový program (vstup zdarma do zkušebního týdne)

Klíčová slova: kardio, intervalové tréninky, nabírání svalů, spalování tuků, výzva 21 dní, metabolismus, spalovač tuků

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů