Metabolismus – fakta a mýty

Pochopte metabolismus a dosáhněte snáze skvělé postavy

Každý, kdo se zajímá o spalování tuků a formování postavy řeší, jak podpořit metabolismus a lépe zformovat postavu. Co je to metabolismus, jak funguje a další fakta a mýty o něm najdete v dnešním článku!

Co je to metabolismus a jak funguje

Metabolismus je proces, který nastává u všech živých hmot. Jinak řečeno, vše živé má mechanismus, díky kterému dochází k pohybu a životu – metabolismus. Ten, stejně jako motor u aut, spaluje palivo a mění ho na energii.

Katabolismus – metabolismus je takový živočišný spalovací motor – palivo (strava) se spaluje, čili rozkládá, a zajišťuje chod organismu. Příkladem může být spalování tuků z podkoží nebo využívání cukrů z glykogenových zásob.

Anabolismus – metabolismus funguje také obráceně ve smyslu regenerace nových tkání. Jde například o proces obnovy svalového glykogenu nebo samotných svalových vláken.

Spojovací linkou je tzv. Krebsův cyklus, což je proces, kde vstupují nebo vystupují různé látky a reakce.

GORILLA METBURN - spalovač tuků
GORILLA METBURN

Turbo pro metabolismus
– obsahuje látky posílující metabolismus (krebsův cyklus)

snižuje cholesterol a kontroluje krevní cukr

– 50 % obsahu speciální japonská vláknina glukomannan

Pro zpestření přikládám základní vyobrazení metabolismu, který je ve skutečnosti ještě složitější. Na první pohled může vypadat jako mapa metra některého ze světových velkoměst.

metabolismus-fakta-a-myty1

Fakta a mýty o metabolismu

Mýtus – metabolismus je nezvratně daný geny

Kdo používá své geny jako výmluvu “proč to nejde”, má zastaralé informace. Poměrně nový obor zvaný epigenetika přichází se závratným zjištěním, že to, co jíme a děláme, se může promítnout i do našich genetických dispozicí. A především, že toto naše počínání zásadně ovlivní i naše potomky.

Jde o to, že dispozice pro vznik cukrovky nemusí vůbec propuknout, pokud se přijmou určitá opatření, jako jsou preventivní vyšetření, změna stravování (specifická pro omezení vzniku cukrovky) a pravidelný pohyb.

I když svůj metabolismus nebo dispozice nedokážeme na 100 % zvrátit, můžeme je významně pozměnit směrem, kterým chceme.

Nepodléhejte tedy tomuto mýtu, a pokud pracujete na své postavě, máte zásadní motivaci, proč svůj životní styl změnit. Bude to největší dar, který předáte svým dětem.

Fakt – nesmyslné diety zpomalují metabolismus

Nesmyslnou dietu specifikujme tím, že máme dlouhodobě, tedy chronicky, nedostatečný příjem energie, a to klidně více než 50% deficit.

V tuhle chvíli se naše tělo stává naším největším nepřítelem. Tělo se přizpůsobí na příslušnou hladinu příjmu energie a zvolní v určitých oblastech. Jednoduše se přepne na superekonomický provoz.

Logicky tedy zablokuje i spalování tuků a naopak aktivuje efektivní ukládání tuků. Tohle šetření energií s sebou nese i snížení imunitních a jiných funkcí těla a velmi ovlivňuje i naše zdraví. Je to prostě cesta do pekel.

Mýtus – když mám rychlé spalování, budu vždy zdravý, ať jím cokoliv

Když budete mít kvalitní a výkonný motor v autě a budete do něj pumpovat nejméně kvalitní palivo, byť s vysokým oktanovým číslem, jak to asi dopadne?

V překladu to znamená, že pokud se budete krmit nekvalitními potravinami, ač s vysokou energetickou hodnotou, zaděláte si tím na budoucí problémy se zdravím – špatné trávení, vysoký tlak, cukrovku a další.

Pokud budujete svaly, je důležité vědět, že kvalita má přednost před kvantitou. Totiž naše tělo nepotřebuje jen sacharidy, bílkoviny a tuky, které spojuje energetická hodnota vyjádřená v kJ nebo kcal, ale také různé mikroživiny a fytochemikálie, které ovlivňují další pochody a správnou funkčnost těla.

Fakt – s vyšším věkem se zpomaluje metabolismus

Je obecnou pravdou, že každých 25 let života se bazální metabolismus sníží o cca 2-4 %. Nicméně je to obecné a nemusí to vždy odpovídat každému. Třeba člověk, který aktivně sportuje, nebude mít stejné snížení metabolismu (jestli vůbec bude mít snížení) jako člověk, který nedělá nic.

Další faktor spojený s metabolismem je i celkové množství svalové hmoty, která je hlavní spalovací jednotkou těla. Svaly jsou metabolicky aktivní tkáň a tělo vynakládá energii pro její fungování. A s věkem svaly chtě nechtě ubývají, což je podle mě značně spojeno se zpomalením metabolismu s přibývajícím věkem.

  • TIP: Víte, že úbytku svalů a fyzické síly s přibývajícím věkem (odborně sarkopemie) předchází a významně jej zpomaluje látka kreatin? Více v článku – Co o kreatinu ještě nevíte.

4 tipy jak si udržet zdravý metabolismus

1. nedržte diety, jezte kvalitní jídla, ale s mírou
2. pravidelně se hýbejte a budujte přirozené množství svalů
3. pokud je vám více než 25 let, hýbejte se a ochraňujte si svaly dvojnásobně
4. jestli chcete spalovat tuky, podpořte metabolismus spalovačem GORILLA METBURN

Klíčová slova: metabolismus, fakta a mýty, výživa, spalování tuků, jak udržet zdravý metabolismus

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů