Maca – peruánský životabudič

Chybí vám energie? Cítíte se malátní a sužuje vás stres? Otrlá rostlinka s kořenem připomínající velkou ředkev vám může pomoci! Čím se vyznačuje Maca, jaké má účinky a jak jí užívat? To si řekneme v dnešním článku.

Co je Maca?

Jde o rostlinu Lepidium meyenii, známou hlavně jako Maca nebo Maka. Staří indiáni říkají že “Ma Ca je dar z nebes plný živin pro jejich těla”. Roste pouze na jediném místě, a to vysoko v pohoří And v Peru, kde kvůli silnému větru a nízké teplotě nežije vůbec nic.
Maca se řadí mezi silné adaptogeny, což jsou rostliny zvyšující odolnost organismu vůči stresovým situacím. Maca přispívá k harmonizaci těla tím, že reguluje hormonální a enzymatickou aktivitu a snaží se o tzv. homeostázu (tendence těla k vyrovnání celkového prostředí orgánů do rovnováhy). Tím, že tvoří tuto harmonickou balanci, má člověk pocit všeobecného zdraví, tedy vitality.

Dle výzkumů může Maca významně posílit imunitní systém a celkovou tělesnou vitalitu, a jednoduše omlazovat organismus.

Kořen Macy obsahuje 10 % bílkovin, 60 % sacharidů, 8 % vlákniny a okolo 2 % tuků. Zajímavý je i obsah sterolů (látky bez výživové hodnoty, které podporují různé procesy v těle), vitamínů (A, B1, B2, B6, C, E) a minerálů (vápník, železo, měď, zinek, hořčík, draslík, sodík a jód). Díky obsahu velmi širokého spektra živin se řadí Maca zaslouženě mezi superpotraviny.

RAW7 SuperFood Protein

100% rostlinný protein. Lehký na trávení, plný živin.

5 gramů macy peruánské na 100g (1,9 g na dávku)

– neobsahuje lepek, laktózu, sóju, plnidla a zahuštovadla

vyvážený profil bílkovin díky trojkombinaci rostlinných proteinů

– přirozeně příjemná chuť s jemnou sladkostí

Potvrzené účinky Macy

– Maca má důležitý vliv na tvorbu energie a tento efekt se dává do souvislosti s působením Macy na hladinu lidského růstového hormonu. Energii zvyšuje tím, že působí na metabolismus tuků a podněcuje jejich spalování.
– Maca zlepšuje stav mysli. Zvyšuje se hladina DHEA (matečný hormon)
– Maca zlepšuje stavy úzkosti za dva týdny po podávání.
– Snižuje stres, redukuje stupeň apatie mysli a navozuje lepší reakce mysli na stres.
– Zlepšuje libido, sexuální touhu průměrně o 180 % ve srovnání s placebovou skupinou. Neovlivňuje hladiny hormonů. Dvojnásobně zvyšuje počet spermií a také jejich kvalitu.
– Maca působí na navození rovnováhy endokrinních žláz, hormonální rovnováhu, reprodukční a imunitní systém. Atlety je využívána pro zvýšení výkonu a k podpoře tvorby svalů.
[1,2,3,4,5,6]

Jak Macu přijímat

Macu lze používat neustále bez nutnosti vysazení. Dlouhé roky jsem užíval Macu v prášku, kterou jsem přidával do proteinového nápoje po tréninku. Samotná Maca totiž není chuťový zážitek a doporučuji pouze pro otrlé.

Před pár týdny jsme však přišly s revolucí jak užívat Macu. Vydali jsme po roce a půl vývoji nový, 100% rostlinný RAW7 SuperFood Protein, který obsahuje necelé 2 gramy Macy na dávku. Příchuť proteinu jsme nazvali Maccao, protože kakao a Maca tvoří výtečný chuťový profil tohoto jedinečného rostlinného proteinu. Díky tomu můžete využít benefity Macy s chuťovým zážitkem a navíc doplnit živiny po tréninku.

Espresso Maccao:

3/4 šálku GORILLA Coffee
1/2 odměrky RAW7 SuperFood Proteinu příchuť Maccao
50 ml kokosového mléka
Vše rozmixovat tyčovým mixérem a vychutnat. 🙂

Komentáře
 1. Naďa Kubrová napsal:

  Jakube,
  kdy si dát nejlíp maccao kávu, před posilovacím tréninkem?? A má takhle větší účinnost na spalování nebo nabírání?? Díky, Naďa

  • gorillabloger napsal:

   Ahoj Naďo,

   spíš je Maccao celkový povzbuzovač do tréninku a pak už záleží na tom, k čemu směřuješ stravu a tréninky – jestli spalování/nabírání.

   Určitě jej dát před posilovací tréninkem.

   Kuba

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů