Kurkumin – superlátka z kurkumy dlouhé

Potraviny se silnou schopností barvit, ­ jako jsou borůvky, červená řepa, granátové jablko či kurkuma, spojuje především prospěšnost pro naše zdraví. Dnes bych vám rád představil kurkumu, respektive kurkumin, který jsem zvolil i jako součást našeho multipreparátu Gorilla DailySHOT.

Co byste měli o kurkumě a kurkuminu vědět:

  • kurkuma (používaná jako koření) obsahuje běžně 2 % kurkuminoidů (kurkumin)
  • kurkumin je přínosná složka kurkumy (polyfenol), které jsou připisovány řady benefitů
  • kurkumin bez piperinu (extraktu z černého pepře) je téměř nevyužitelný (pokud kurkumu používáte při vaření, musí tam být i pepř)
  • konkrétní benefity které přináší kurkumin v článku

Kurkuma longa -­ nejen protizánětlivé koření

Kurkuma je indické koření, které se stává v posledních letech velmi populární. Mnozí kurkumu přirovnávají k superpotravině, za kterou ji díky svým účinkům a dostupnosti lze považovat.

Kurkuma, přesněji kurkumin a další kurkuminoidní­ látky, obsažené v pakořeni kurkumy dlouhé, mají široké využití v medicíně díky silným protinádorovým a protizánětlivým účinkům, a také pomáhají s trávením.

Ne nadarmo se farmaceutické společnosti snaží kurkumu dostat na seznam léčiv.

Všechny polyfenoly, blahodárné součásti různých potravin,­ které jsou také u extraktu z kurkumy, mají antioxidační vlastnosti. Kurkuminoidy jsou však v tomto ohledu jedny z nejsilnějších. Dle koeficientu ORAC (schopnost zachytávat kyslíkové volné radikály) se nachází mezi rostlinami na 4. místě.

Problém je však v účinných látkách (polyfenolech) ­ tj. kurkuminoidech a jejich koncentraci v kurkumě. Běžně totiž kurkuma (koření) obsahuje pouze 2 % kurkuminoidů. Tohoto koření nedokážeme příliš zkonzumovat (výrazné barvící schopnosti a nepříliš dobrá chuť) a tedy do sebe nedostaneme ani funkční dávku kurkuminu. Navíc kurkumin nedokážeme téměř využít. I přesto mám ale řešení! Bylo zjištěno, že přidáním piperinu (extraktu z černého pepře) se vstřebatelnost kurkumy zvýší o neuvěřitelných 2000 %! [0]

Je tedy nezbytně nutné, abychom při vaření, kam přidáváme kurkumu, přidali i pepř, jinak kurkumu odsoudíme pouze k barvící a kořenící látce.

Proto využíváme v multipreparátu Gorilla DailySHOT špičkového extraktu, který obsahuje 95 % kurkuminoidů. Na každou tobolku, ve které je 500 miligramů 95% extraktu z kurkumy, připadá 1 miligram extraktu z pepře (piperinu).

Jak si vede Kurkumin ve studiích?

622 studií a stále přibývají… potenciál?

Výzkumy kurkuminu stále rostou a rostou každým rokem a nevypadá to, že by se měly zpomalit.

622-studii-a-narusta-kurkumin

Studie publikovaná v roce 2015 “Current Drug Targets” [1] naznačuje potenciál Kurkuminu v těchto oblastech:

  • Protirakovinové funkce
  • Protivirální (antivirální) účinky
  • Funguje také proti artritidě (řídnutí kostí)
  • Antioxidační účinky
  • Protizánětlivé účinky

Dále jsou pak známé prospěšné účinky při léčení osteoartritidy [2], ulcerativní kolitidy [3], a může také mít příznivé účinky při Alzheimerově chorobě [4].

Kurkumin podporuje spalování tuků

Kurkumin podporuje spalování tuků několika způsoby. Může potlačovat syntézu mastných kyselin (tvorbu podkožního tuku). Dále pak může zvyšovat beta­oxidaci (což je děj, který využívá mastné kyseliny jako zdroj energie). [5,6]

Jiná studie říká, že kurkumin umí potlačit hladiny tukových kyselin tím, že inhibuje produkci mRNA (což je klíčový enzym k ukládání tuků). [7]

Kurkumin zabraňuje poškozování buněk způsobené pesticidy v potravinách

S rostoucí popularitou biopotravin se výzkumníci zaměřují na používané pesticidy, aby neorganické potraviny byly bez vlivu na naše zdraví. Což je úkol, který bude trvat ještě několik let.

Nicméně vědci zjistili, že kurkumin snižuje oxidační stres v bílých krvinkách, způsobený pesticidy v potravinách. [8] Takže, když nemáme možnost si vždy koupit nebo si vypěstovat organické potraviny (tedy bez použití pesticidů), pak vám může pomoci kurkumin.

Kurkumin reguluje hladiny kortizolu a působí preventivně proti ztrátě svalů při hladovění (v dietě)

Čínští vědci zjistili, že krmení prasat kurkuminem snížilo jejich stresovou reakci na přesun (cestování). To bylo potvrzeno i na potkanech, což naznačuje, že tento efekt je reálný a působí na různé živočichy. [9] Toto dávkování kurkuminu, na rozdíl od různých jiných testů, zvířatům neubližuje stejně jako lidem.

Kurkumin může také sehrát svoji roli v prevenci proti ztrátě svalové hmoty v období redukce.

Za tohle by stál samostatný článek, který pravděpodobně připravím, jelikož jsem velký fanoušek této látky a je opravdu velmi nadějná.

Kurkumin zlepšuje funkci cév

Thajští výzkumníci testovali vliv kurkuminu na cévy. Zjistili, že podávání kurkuminu krysám s diabetem se funkce cév zlepšily. Také zjistili, že došlo k poklesu volných radikálů v cévách. [10]

Kurkumin zlepšuje trávení a zmírňuje zánět

Kurkumin dokáže potlačovat enzym COX­-2 (což je enzym, který způsobuje rozvoj zánětu a bolest) ­a tím pádem dokáže působit protizánětlivě jako léky proti bolesti, ale bez vedlejších účinků, jako jsou bolesti břicha, infarkt nebo mozková mrtvice.

Ve skutečnosti může být kurkumin slušným pomocníkem při obraně střeva. Němečtí vědci zjistili, že podávání kurkuminu myším vede ke snížení střevních zánětů a posílení stěn střeva. [11]

Jak přijmout Kurkumu, tedy Kurkumin?

1. Přidávejte ho do jídel ­a nezapomeňte dobře opepřit a přidat olivový olej. [4]
Výhoda je, že je kurkuma levná a celkem dostupná. Nicméně ne moc dobře chutná a obsah kurkuminu jen pouhé 2 % (pokud chceme těžit z benefitů kurkuminu, je třeba přijímat kurkumin v řádech gramů).

2. Užívejte doplněk stravy obsahující kurkumin a piperin.
Piperin je alkaloid černého pepře, který zvyšuje absorpci kurkuminu u lidí o 2000 %. [0] DailySHOT obsahuje kurkumin a správnou dávku piperinu, tak aby to vše fungovalo naplno.

Užívejte kurkumin a těžte z jeho skvělých účinků.

Jakub Jiřičný

Klíčová slova: kurkuma, kurkumin, bolesti kloubů, zánět, spalování tuků, zdraví

Kam pokračovat dál?

Gorilla DailySHHOT unikátní komplex vitamínů a minerálů pro každý den

[3] Hanai H, Iida T, Takeuchi K, et al. Curcumin Maintenance Therapy for Ulcerative Colitis: Randomized, Multicenter, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Clinical Gastroenterology and Hepatology 2006;4:1502-1506.

[4] Baum L, Lam CWK, Cheung S, et al. Six-month randomized, placebo-controlled, double-blind, pilot clinical trial of curcumin in patients with Alzheimer disease. Journal of clinical psychopharmacology 2008;28:110-113.

[5] Jang E-M, Choi M-S, Jung U, et al. Beneficial effects of curcumin on hyperlipidemia and insulin resistance in high-fat-fed hamsters. Metabolism, clinical and experimental 2008;57:1576-1583.

[6] Smith S. The animal fatty acid synthase: one gene, one polypeptide, seven enzymes. The FASEB Journal 1994;8:1248-1259.

[9] Wei S, Xu H, Xia D, Zhao R. Curcumin attenuates the effects of transport stress on serum cortisol concentration, hippocampal NO production, and BDNF expression in the pig. Domestic animal endocrinology 2010;39:231-239.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů