Kolagen nejen ve sportovní výživě

Každý určitě znáte televizní reklamy, kde se pouze pěje chvála na vlastnosti výrobku a mluví se jen v superlativech. Přestože dnes budu hydrolyzovaný kolagen podobně vychvalovat, prozradím vám ale i to, co výrobci neradi říkají… Krom toho vysvětlím:

  • Co je to kolagen a jak moc ho potřebujeme?
  • Kde a jak působí kolagen typu I a II?
  • Rozdíl mezi kolagenem a hydrolyzovaným kolagenem?
  • Role hydrolyzovaného kolagenu ve sportovní výživě

Základní fakta o kolagenu

Jedná se o živočišnou bílkovinu, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Bez kolagenu by chátraly naše šlachy, klouby, vazy, kůže, vlasy a také naše kosti. Kolagen tvoří bezmála 10 % celkové hmotnosti člověka a více jak 30% všech bílkovin v našem těle. Jde o nepostradatelnou stavební součástku, která drží vše pohromadě a na správném místě.

Typ I, II a 25 dalších typů kolagenu

Právě kolagen prvního typu je tím nejvíce zastoupeným v lidském těle, a tudíž i nejpotřebnějším. Tvoří totiž 90 % všech kolagenových pojiv v těle. Proto není náhodou, že kolagen typu I je onen hydrolyzovaný kolagen, který se používá u různých doplňků výživy. Hydrolyzovaný kolagen je zastoupen v pevných a zároveň pružných vláknech, známých jako šlachy a vazy. Oproti tomu kolagen typu II se vyskytuje v podobě měkké vazivové tkáně, která pomáhá snižovat tření kloubů a dovoluje bezbolestný pohyb… Dohromady existuje 27 různých druhů kolagenu, přičemž každý se stará o jinou funkci.

Obyčejný kolagen vs. hydrolyzovaný kolagen

Cenově nejdostupnější formou kolagenu je tzn. želatina. Želatina je běžným kolagenem, který není hydrolyzovaný a tělo není schopno ho kompletně strávit. Želatina je z hlediska stravitelnosti a využitelnosti málo kvalitní bílkovinou, a tím pádem zcela nevhodnou surovinou pro potréninkovou výživu. Právě z důvodu stravitelnosti kolagen prochází procesem hydrolýzy – laicky řečeno zkrácením neboli předtrávením. Tím se z něho stává hydrolyzovaný kolagen, což zvyšuje jeho vstřebatelnost a tělu přináší mnohem větší užitek.

Postavení hydrolyzovaného kolagenu ve sportovní výživě

Jistě není třeba polemizovat nad tím, že posilování, zvedání závaží a sport s sebou přináší zvýšenou zátěž na celý pohybový aparát. Proto potřebujeme tělu vrátit to, co si od něj bereme a dbát na prevenci. Na druhou stranu, ukažte mi mladého kluka, který je tak svědomitý, že se ohlíží na své zdraví dříve, než se začne potýkat s bolestmi či zraněním. Z vlastní zkušenosti vím, že těch svědomitých je jako šafránu. To je hlavní důvod, proč přidáváme do našich produktů hydrolyzovaný kolagen, který zajištuje prevenci, aniž by zákazník musel užívat podpůrný přípravek přímo na kloubní výživu. Hydrolyzovaný kolagen se mimo jiné používá při léčbě artrózy a osteoporózy. TIP Extra: Pokud narazíte na výrobek, který obsahuje pouze želatinu kolagen, určitě ho nekupujte. Samotný kolagen je totiž velmi nekvalitní složkou a znatelný užitek z jeho samotného mít nebudete. Je třeba ho přijímat v kombinaci s dalšími bílkovinami, které kolagen naopak velmi vhodně doplňuje.

Silná šlacha = velký a silný sval

Stejně jako mrakodrap nemůže být vystavěn na slabých základech, nemůže ani silný a velký sval být upevněn na slabou šlachu. To je dalším důvodem přidávání hydrolyzovaného kolagenu, tedy kolagenních peptidů, do sportovní výživy. Tím totiž dochází k zesílení šlach.

Co si zapamatovat?

Hydrolyzovaný kolagen je jednak nejlépe stravitelným zdrojem kolagenu a za další je v těle nejvíce zastoupen ze všech 27 typů kolagenu. Proto si dejte pozor na koupi želatinových tablet, které jsou sice levné, ale nepřinesou žádný reálný účinek. Nakonec pamatujte na pravidlo pevné šlachy a preventivně doplňujte hydrolyzovaný kolagen – zejména když sportujete a posilujete! Pokud se Vám článek líbil, dejte mu Like níže. Za případné sdílení předem děkuji – pomáháte s edukací dalších lidí!

Kam pokračovat dál?

Klíčová slova: kolagen, hydrolyzovaný kolagen, budování svalů, bolesti kloubů, poškození kloubů, silná šlacha, kloubní výživa Od 14.12.2012 bylo zakázáno uvádět většinu tvrzení u jednotlivých surovin a to nařízením Evropské komise č. 432/2012, v případě že nebyly u potraviny či doplňku stravy provedeny klinické testy v souladu s nařízením Evropské komise. Tento článek má pouze informativní charakter a čerpá z volně dostupných studií. Většina tvrzení není tedy podložena zdravotním tvrzením nařízením EU.

GORILLA MOVE Fuel kloubní drink GORILLA MOVE Fuel

Unikátní drink pro výživu kloubů – obsahuje prvotřídní enzymově hydrolyzovaný kolagen 2. typu extra dávka kurkuminu a boswelie, které mají protizánětlivé účinky obsahuje také 7 enzymů včetně bromelainu a papainu, vitamíny C a E  

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů