Jak vybrat funkční kloubní výživu

Ačkoliv se na televizi nedívám a jen občas pracuji při jejím poslechu, čas od času mě nějaká ta reklama přeci jen upoutá. Všimla jsem si, že v posledním týdnu běží reklama na jistý kloubní přípravek s motivem kamzíka nebo klokana.

Tuhle reklamu jsem za jeden večer slyšel na jistém kanálu asi 10x. To není zrovna málo, že? Proto jsem nelenil a podíval se na internet, jaké má na tento výrobek složení. A co jsem neviděl – klasicky nefunkční přípravek směřovaný na neinformované zákazníky. Necelých 50 mg kolagenu? 20 mg chondroitinu a glukosaminu? To jako vážně? Tohle nemůže dobře fungovat ani na půlkilové zvíře, natož na člověka. Sušený kolagen jako zázrak? Neuvěřitelné.

A o tom bude dnešní článek – jak vybrat kloubní výživu a jak vytěžit z investovaných peněz pro své klouby maximum.

Předesílám, že tenhle článek představuje ideu, kterou jsme použili při vývoji GORILLA MOVE Fuel a MOVE Caps. Tyto výrobky jsou tvořeny kvalitní a opravdu funkční kombinací pro výživu kloubů, a to jak pro prevenci, tak při potížích nebo zranění. Ideální je výrobky kombinovat v Kloubním balíčku (pro preventivní kloubní kúru nebo při menších obtížích). Při zranění nebo jiných akutních potížích je vhodný Kloubní balíček Plus (3+3 balení). Tady však také doporučuji navštívit fyzioterapeuta a nalézt přesné ohnisko bolesti.

1. Musí mít dostatek účinných látek

Nejčastějším problémem kloubních preparátů je to, že obsahují účinné látky, ale v neúčinných dávkách. Viz například onen výrobek s klokanem, v němž bylo funkčních látek téměř stopové množství.

Problémem také je, když výrobek obsahuje jen jednu či dvě účinné látky. Opravdový účinek dané látky je však obvykle dosažen pouze jeho kombinací s dalšími látkami (viz níže), opět v účinné dávce.

Proto vždy dbejte na to, aby vámi zvolená kloubní výživa obsahovala kombinaci alespoň 4 následujících položek.

Glukosamin sulfát

Podstata působení glukosamin sulfátu spočívá v tom, že je schopen příznivě ovlivnit rovnováhu metabolických dějů probíhajících v chrupavce. Stimuluje tvorbu glukosaminoglukanů a proteoglukanů, dvou stavebních prvků chrupavky. Glukosamin sulfát je prakticky bez vedlejších účinků a nejsou známy žádné kontraindikace při jeho používání.
Je také stavební látkou pro tvorbu vazivové tkáně. Spojuje kolagenová vlákna, stimuluje buňky k tvorbě nové tkáně, má antikatabolické účinky (zabraňuje rozpadu) ve vazivové tkáni. Má také protizánětlivé účinky.

  • Dávka: 800–2000 mg denně po dobu 2 měsíců

Chondroitin sulfát

Chondroitin sulfát je nejvíce zastoupený glykosaminoglykan ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. Je rovněž stavební látkou pro tvorbu vazivové tkáně. Má antikatabolické účinky, zabraňuje rozpadu kolagenu a zesiluje novotvorbu stavebních látek. Ve tkáni působí také protizánětlivě.

  • Dávka: 500–1400 mg denně po dobu 2 měsíců

MSM – Metylsulfonylmetan

MSM se doporučuje jako doplněk léčby při zánětlivých onemocněních kloubů (např. osteoartróza či revmatoidní artritida), a to díky jeho protizánětlivému působení. Ze zkušeností vyplynulo, že je velmi vhodný pro léčbu artróz. Podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky.

MSM není typickou látkou pro tvorbu vazivové tkáně. Obsahuje však velké množství síry, která je pro tvorbu tkáně nutná (sirné aminokyseliny). Zvyšuje imunitu a omezuje záněty. Snižuje viskozitu krve, zlepšuje její průtok vlásečnicemi a tím zlepšuje i přívod živin.

  • Dávka: 500–3000 mg denně

Kolagen 2. typu

Kolagen je hlavní složka pojivových tkání v lidském těle. Tvoří 25-35 % obsahu celotělového proteinu a 80 % pojivových tkání v těle. Kolagen 2. typu je hlavní kolagenní složkou chrupavky.

Kloubní chrupavku si představte jako „nárazník“ mezi jednotlivými kostmi. Je to část, která naše kosti ochrání, když dojde například ke špatnému pohybu nebo k velké zátěži. Proto je nezbytně nutné se o tuto část starat, a to jak preventivně, tak i ve fázi léčby.

Kolagenů je několik desítek typů a prodávají se v několika úrovních kvality. Osobně doporučuji enzymově hydrolyzovaný kolagen 2. typu, který je šetrně stravitelný. Právě GORILLA MOVE Fuel obsahuje 7x šetrněji naštěpený kolagen 2. typu, který je geneticky velmi blízký člověku. Enzymový hydrolyzát je sice dražší, ale mnohem kvalitnější a nenese pachuť kolagenu.

  • Dávka: 1500–3000 mg denně

Princip fungování kolagenu a výhodnosti při nabírání svalů si můžete přečíst např. zde – Enzymově hydrolyzovaný kolagen 2. typu

Kolagen je bezpochyby skvělou součástí sportovní výživy, stejně tak skvělým pomocníkem v prevenci i při nápravě problémů s klouby.

2. Odstranění zánětu jako začátek léčby

Aby mohly látky obsažené ve výrobku fungovat, musí být nejen ve správné kombinaci v dostatečné dávce, ale také musí mít vůbec možnost se k výživě a nápravě dostat. Tedy abych to objasnil. To, co často brzdí léčbu, je právě zánět, který je třeba nejdříve vyléčit a poté může dojít k výživě. Bohužel, tohle většina výrobků nijak zvlášť neřeší. Protizánětlivé prvky jednoduše ve spoustě produktů chybí. Výživa pak nemůže úplně dobře fungovat. Zánět funguje jako křeč. Pokud zánět neodstraníme, nemůžeme s problémem nic udělat.

Kurkumin

Kurkumin (curcumin) je účinnou látkou rostliny kurkumy dlouhé (curcuma longa), která má prokazatelné protizánětlivé a bolest tlumící účinky. Kurkumin totiž dokáže potlačovat enzym COX-2 (což je enzym, který způsobuje rozvoj zánětu a bolest) a tím pádem dokáže působit protizánětlivě jako léky proti bolesti, ale bez vedlejších účinků, jako jsou například bolesti břicha, infarkt nebo mozková mrtvice. [5,6,7,8,9,10,11,12]

  • Dávka: 500–1000 mg kurkuminu denně (Pozor – ne kurkumy – ale kurkuminu. Kurkuma obsahuje 2 % kurkuminu, proto je třeba využívat extraktů jako např. zde GORILLA MOVE Caps)

Více o kurkuminu se dočtete zde:
Protizánětlivé účinky kurkuminu nebo v článku Kurkumin – superlátka z kurkumy dlouhé

Enzymy bromelain a papain

Enzymy bromelain a papain urychlují léčení kloubních potíží tím, že snižují zánět a tlumí bolest. Zánět je totiž to, co brzdí samotnou regeneraci a výživu tkáně. Tyto enzymy jsou mimochodem také v patentované formě součástí oblíbeného léku wobenzymu – už to samotné naznačuje, že tyto enzymy mají velký potenciál a zajímají i farmacii. [13,14,15,16,17,18,19,20]

  • Dávka: pár miligramů. Není důležitá až tak dávka, jako kvalita.

Extrakt z boswelie

Boswellia serrata působí příznivě u všech chronických zánětlivých onemocnění. Výzkumy prokázaly protizánětlivé účinky srovnatelné s klasickými nesteroidními antirevmatiky. Jejich užívání není navíc provázeno vedlejšími negativními symptomy.

Boswellové kyseliny mají též příznivé účinky na mírnění projevů osteoartrózy (degenerativní onemocnění kloubů s úbytkem kloubní chrupavky). Potlačují novotvoření tkání při zánětu a zabraňují odbourávání pojivových tkání. Popsané účinky zahrnují redukci otoků kloubů, zvýšení pohyblivosti, snížení ranní ztuhlosti, zvýšení tažné síly a celkové zlepšení kvality života nemocných osteoartrózou a revmatoidní artritidou.

Mechanizmus působení boswellových kyselin je srovnatelný s účinky kyseliny acetylosalicylové (aspirin). Na rozdíl od ní však tyto kyseliny nedráždí střevní ani žaludeční sliznici, nesnižují zvýšenou teplotu a neředí krev. [21,22,23,24,25,26]

  • Dávka: 60–150 mg denně

3. Další látky potřebné pro regeneraci tkání

Nedílnou součástí výživy kloubů by měly být také ty vitamíny a minerály, které se při regeneraci kloubů a pojivových tkání nadměrně spotřebovávají, a také ty, které se podílejí na jejich tvorbě (např. vitamín D). Vitamínu D chci někdy v budoucnu věnovat celý článek, proto se o něm dnes nebudu více rozepisovat.

Vitamín C + E

Vitamín C je nutný pro novotvorbu pojivové tkáně. Má také antioxidační účinky, které pomáhají pojivové tkáně vazů a šlach chránit. Vitamín E má mimo jiné protizánětlivé účinky .

Jaké výrobky při různých cílech používat?

_vyr_70kloubni-balicek
Kloubní balíček

Funkční a účinná kloubní výživa

– 11,8 g prvotřídní hydrolyzovaný kolagen
– účinné složky MSM, glukosamin a chondroitin
– extra dávka protizánětlivých složek

Nabírání svalové hmoty + prevence:

Dlouhodobě pro prevenci a nabírání svalů doporučuji GORILLA MOVE Fuel – kloubní drink, jehož základem je enzymově hydrolyzovaný kolagen 2. typu.

Krátkodobě pak jako preventivní kúru v základním dávkování doporučuji Kloubní balíček.

Při mírných obtížích:

Rozhodně doporučuji nejprve absolvovat kúru Kloubního balíčku (2+2) a pak dlouhodobě užívat GORILLA MOVE Fuel. Také zapřemýšlejte, zda víte, co bolest, přetížení nebo degeneraci kloubů spouští, případně se poraďte s fyzioterapeutem.

Při akutních problémech či po zranění:

Doporučuji zvýšené dávkování. Kloubní balíček Plus (4+4 balení) spotřebovat celý a následně pak stejnou dobu užívat jen GORILLA MOVE Fuel a případně opakovat intenzivní kúru znovu Kloubního balíčku Plus znovu.

Zároveň apeluji na návštěvu fyzioterapeuta či ortopeda, abyste zjistili skutečné příčiny bolesti kloubů. Tím zjistíte, jak daný problém napravit + jak mu předcházet.

KAM DÁL?

Klíčová slova: kloubní výživa, bolest kloubů, kolagen, jak vybrat kloubní výživu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů