Jak vybrat nejlepší aminokyseliny?

Aminokyseliny jsou hned po proteinových suplementech jedním z nejpopulárnějších výrobků ve sportovní výživě. Dle mého názoru je tento postoj oprávněný. Ale jak se vyznat v nepřeberném množství výrobků na trhu, abychom koupili opravdu funkční výrobek? To se dozvíte v dnešním článku!

PODLE ČEHO NAKUPOVAT AMINOKYSELINY?

1. Komplexní aminokyseliny vs. jednotlivé aminokyseliny

Než zhodnotíme, co je lepší, je důležité vědět tři souvislosti:
1. V těle se vždy zpracovává celá bílkovina, tedy všechny aminokyseliny naráz. A to i přes to, že suplementujete jen aminokyseliny BCAA (isoleucin, leucin a valin) nebo glutamin. Pokud některá aminokyselina do celé skládačky chybí, tělo si jí dotvoří rozkladem vlastní bílkoviny v těle.
2. Existují tzv. esenciální (ty, které musíme dodávat do těla my, protože si je nedokážeme vytvořit), neesenciální (ty si dokážeme právě získat z rozkladu bílkoviny v těle) a poloesenciální aminokyseliny.
3. Aminokyseliny BCAA jsou specifické tím, že se zpracovávají ve svalech a ne v játrech jako ostatní aminokyseliny. Proto jsou klíčové při regeneraci. Ale nejúčinnější jsou v kombinaci s dalšími aminokyselinami v komplexu.

Doplňování jednotlivých aminokyselin nemá opodstatnění. Větší smysl má doplňování celého komplexu (nebo alespoň těch, co si tělo nedokáže vyrobit).

  • Jak poznat komplexní aminokyseliny a BCAA?

U jednotlivých aminokyselin etiketa obsahuje pouze slova jako BCAA a na výpisu složení najdete např. jen kreatin monohydrát, glutamin nebo BCAA (isoleucin, leucin a valin). Vždy samostatně jedna aminokyselina na jeden výrobek nebo v případě aminokyselin BCAA 3 aminokyseliny na 1 výrobek.

Komplexní aminokyseliny poznáte tak, že na etiketě je vypsáno více aminokyselin jako třeba u našeho AMINO Fuelu (lysin hcl, leucin, kyselina glutamová, kyselina asparagová, valin, isoleucin, threonin, alanin, fenylalanin, betain hcl, HMB, methionin, cystein hcl, taurin, karnitin tartrát, tryptofan, kyselina alfa-lipoová.)

Komplexní aminokyseliny jsou jednoduše ty, kde se výrobce sám chlubí, že jsou komplexní. Otázkou je, jestli poměr aminokyselin dává nějaký smysl (například my v AMINO Fuelu řešíme posloupnost spalování aminokyselin při tréninku a dle toho jsou zastoupeny aminokyseliny).

Komplexní aminokyseliny GORILLA Amino Fuel – aminokyseliny, které jsem vyvíjel vychází z této metodiky. Obsahují 16 aminokyselin (všechny esenciální a některé polo a neesenciální aminokyseliny).

_vyr_67GORILLA-AMINO-720x950
GORILLA AMINO Fuel – aminokyseliny

První pomoc po tréninku!

– o *350 % účinnější
než klasické BCAA aminokyseliny

– komplex 16 aminokyselin pro nejvyšší účinnost

– aminokyseliny jsou ve volné formě (freeform)

2. Prášek, tobolky či tablety?

Tablety: aminokyseliny, především ty volné (rozdíl mezi volnými a s vazbou viz bod níže) se špatně tabletují, a proto se musí přidávat různá pojidla, plnidla a lepidla při výrobě tabletových aminokyselin z čehož vyplývá, že tablety jsou ta nejhorší varianta, kterou si můžete vybrat.

Dříve se také vyráběly BCAA, které se koncentrovaly například ze syrovátkového proteinu a byly s tzv. peptidovými vazbami, které se krásně rozpouštěly a relativně dobře tabletovaly. Nicméně účinnost takových aminokyselin byla výrazně nižší.

Tobolky/kapsle: tobolky neboli kapsle jsou želatinové nebo vegetariánské a jde o jednoduše rozložitelný nezávadný obal sypké směsi, která se do těchto tobolek plní a následně kapsluje (uzavírají se dvě části do sebe a vytvoří tobolku). Pokud někdo nemá rád nápoje nebo mu z jakéhokoli důvodu nevyhovují práškové formy, které se rozmíchají ve vodě, pak je to nejlepší volba, jak suplementovat aminokyseliny.

Z důvodu více úkonů a náročnosti výroby bývají aminokyseliny v tobolkách na gram účinných látek dražší. Navíc pro účinnou dávku je třeba přijmout například aminokyselinových tobolek klidně 10-15 ks na jednu dávku (jedna tobolka obsahuje většinou 500 mg/0,5 g aminokyselin).

Prášek: nejekonomičtější verze ze všech, kde se snad nedá nic zkazit. Osobně upřednostňuji práškové aminokyseliny, které se rozmíchají do relativně chutného a osvěžujícího nápoje.

Ostatně aminokyseliny GORILLA Amino Fuel – aminokyseliny jsou také v práškové formě pro rozmíchání do nápoje v příchutích černý rybíz a pomeranč.

3. Volné aminokyseliny vs. vázané aminokyseliny peptidovou vazbou (peptidy)

Posledním ze základních hledisek, které je třeba sledovat při výběru aminokyselin jsou formy aminokyselin – aminokyseliny tzv. volné, tedy bez vazby a nebo aminokyseliny v peptidové vazbě (peptidy).

Aminokyseliny vázané peptidovou vazbou: právě v potravě se běžně nalézají aminokyseliny v peptidové vazbě, nebo třeba v proteinových nápojích a podobně. Tyto aminokyseliny v peptidové vazbě se lehce rozpouští a nemají specifickou pachuť aminokyselin (téměř). Problémem je však nízká účinnost. Aminokyseliny nemají dostatečný anabolický účinek a efekt pro ochranu svalové hmoty. Jsou to bílkoviny, které v těle zastanou pouze výživovou funkci.

Aminokyseliny volné: na druhé straně jsou relativně hořké volné aminokyseliny, které se špatně rozpouští. Ale jejich účinnost je nesrovnatelná s aminokyseliny v peptidové vazbě. Tyto volné aminokyseliny jsou totiž “nepoužité” stavební bloky, jejichž primární funkce je anabolický účinek a až následne se pak uplatní jako živiny.

Když jsem před 8 lety užíval první aminokyseliny (ano, ty v peptidové vazbě), nebyl to pro mě žádný zázrak. Na svém těle jsem nic nepoznal, a proto jsem je ani dlouhodobě neužíval.
Před 3 až 4 lety jsem se poprvé dostal k volným aminokyselinám a už bych je za nic jiného nevyměnil.

Osobní zkušenost si můžete s volnými aminokyselinami vyzkoušet na našem GORILLA Amino Fuelu.

Závěrečné shrnutí:

Nejlepší je kombinace jsou: komplexní aminokyseliny + tobolky nebo prášek + volné aminokyseliny (free form).

Důležité odkazy:
GORILLA Amino Fuel – komplexní volné aminokyseliny v prášku

Klíčová slova: aminokyseliny, mýty o výživě, nabírání svalů, spalování tuků

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů