Jak řešit nedostatečný příjem vitamínů a minerálů?

Než se pustíte do tohoto článku, ujistěte se, že jste četli první díl Stačí nám dnešní příjem ovoce a zeleniny? Pokud ano, pak už víte, jak si stojíte v příjmu ovoce a zeleniny, a tedy i v příjmu vitamínů a minerálů. Otázkou ale je, jak celkový nedostatek optimálně řešit. Je opravdu na místě přijímat více ovoce a zeleniny nebo existují i jiné varianty? To se dozvíte v dnešním druhém díle o vitamínech a minerálech.

  • Jak řešit nedostatek vitamínů a minerálů?
  • Jak vybrat nejméně znečištěnou zeleninu a ovoce?
  • Jak ovoce a zeleninu očistit od chemie?

Nedávno odhalila FAO (organizace pro výživu a zemědělství) infografiku [1], v niž uvádí, že více jak 2 miliardy lidí na této planetě trpí tzn. “skrytým hladem”. Toto označení skrývá deficitní, tedy nedostatečný příjem vitaminů a minerálů a všech mikroživin obecně. Tento skrytý hlad je velmi nebezpěčný, protože se projevuje nepřímo a pozvolně. Doporučení příjmu ovoce a zeleniny, jak jsme si řekli v minulém článku, je nyní nastaveno na 600 g ovoce a zeleniny denně. A to mě nedalo zeptat se sám sebe: „Je to v pořádku? Je v pořádku, že máme přijímat více chemických látek, kterými se ošetřuje ovoce a zelenina pro dlouhodobou trvanlivost v obchodech i na cestách z druhého konce světa?“ Co myslíte?…

Jak prakticky řešit deficitní příjem vitamínů a minerálů

Sáhněte po lokálních potravinách

Teď myslím farmářské trhy, malé a poctivé zpracovatele, nikoliv jen lokální přeprodejce. Rozhodující faktor je ale opravdu lokální původ a šetrnost pěstování (používání chemie či nikoliv). To totiž rozhoduje o celkovém obsahu těchto mikroživin v potravinách. Osobně beru jako lokální všechno v rámci ČR. Je totiž reálné ráno vyrazit s čerstvým zbožím a ještě dopoledne to mít na druhém konci ČR a to jen díky chlazení.

Vybírejte sezónní potraviny

V zimě asi jen těžko budeme mít ve střední Evropě jahody a přesto je prodávají v supermarketech. Vždyť je trhají často nezralé a udržují v nepřirozených podmínkách, jen aby vydrželi cestu kolem světa. V létě bude snadné v ČR koupit mrkev, rajče nebo papriky, případně jablka apod. Ale co v zimě? Nebude to tak úplně jednoduché.

Není to tak jednoduché

Není to jen tak, vybírat sezónně a lokálně. Je to jistě skvělé doporučení, ale kolik potravin lze takto řešit? Propastně málo. Dokážete si představit teď jít na farmářské trhy a koupit si jen tyto lokální a sezónní potraviny? Sice je začínající jaro, ale roste už něco? Je něco v sezóně? Ještě ani zdaleka. Co budeme jíst? 🙂 Asi jste pochopili, že je to teoretický model, který je ideální, ale pro nás téměř nepředstavitelný. Opravdovým řešením je dle mého názoru určitý kompromis. Tedy důkladné omývání potravin, upřednostňování lokálních a sezonních, nechemicky upravených potravin, které v našich podmínkách máme možnost vypěstovat.

Přijde mi například totálně nesmyslné si v sezóně kupovat rajčata ze Španělska, které si tady, v mírném páse v České Republice, můžeme vypěstovat? Že je v obchodech nenajdeme? Ale ano, jen musíme umět hledat. A proč to není ve všech obchodech? Protože to nežádáme!

Přál bych si, abychom měli všeho dostatek, ale je třeba si uvědomit, kolik tu máme sluneční výživy (sluníčka) a kolik ve střední Evropě a kolik ve Španělsku či Itálii? Jsme prostě odkázáni na dovážené ovoce a zeleninu (kromě pár plodin).

Jak to řeším já

Kromě toho, co jsem zmiňoval výše, doplňuji vysoce kvalitní vitamíny a minerály, bez zbytečných chemických přídavků. Mluvím o kvalitních multivitamínových preparátech, které nám dodají důležité složky vitamínů a minerálů. Základem je samozřejmě  strava, kterou pečlivě vybírám a čistím. Přijímám přibližně 200 – 400 g zeleniny denně (ovoce jím z 99 % jen nízkofruktózové – tj. grep, pomelo a to max. 1 ks denně).  Zbytek jsem donedávna řešil doplňováním, mě velmi sympatickým multivitamínovým preparátem od firmy Reflex Nutrition, Nexgenem. Nicméně před půl rokem jsem se rozhodl vyvinout vlastní preparát inspirovaný právě výrobkem od této firmy. Chtěl jsem ho však udělat trochu jinak, po svém a zjistit, co vše je v ČR možné. Víte, že je celkem běžné, že v lékárnách prodávají vitamínové preparáty, které jsou téměř nevstřebatelné, tedy praktiky nefunkční? Co si o tom myslíte?

_vyr_51gorilla-dailyshot-720x950 GORILLA DAILYSHOT

Komplex vitamínů a minerálů100 % vitamínů a minerálů pro každý den – navíc extra dávka kurkuminu a kyseliny alfalipoové – obsahuje i prvotřídní Koenzym Q10 Použili jsme proto 100 % doporučené denní dávky vysoce vstřebatelné formy vitamínů a minerálů a přidali jsme další tři “superlátky” dnešní doby – extrakt z kurkumy doplněnou extraktem z černého pepře, koenzym Q10 a kyselinu alfa-lipoovou a to v účinných dávkách, a tím vznikl náš nový preparát – Gorilla DailySHOT – unikátní komplex pro maximální výkon těla, každý den. Proč právě tyto tři super potraviny? Vybral jsem jen tři látky navíc k vitamínům a minerálům, protože zastávám názor, že někdy je méně více, tedy v tomto případě, méně složek ale ve větší, funkční dávce. Rekapitulace na závěr:

  • Vybírejte všechnu zeleninu a ovoce, i z dovozu, ale upřednostňujte český původ toho, co tady, v této zemi, můžeme vypěstovat v sezóně – jako rajčata, mrkve, papriky, okurky, jablka, hrušky, jahody a podobně.
  • Podporujte farmářské trhy a ptejte se na původ. Ptejte se také na použití chemie.
  • Suplementujte POUZE kvalitní vitamínové preparáty – zaručuji se novinkou Gorilla DailySHOT. Nekvalitní vitamínové – minerálové preparáty totiž mohou udělat více paseky než užitku (o tom příště).
  • Nezapomeňte, že se deficit vitamínů a minerálů neprojeví náhle ani ihned, tělo pomalu začne oslabovat a degenerovat, až se to jednou zlomí. Pamatujte, že včasná prevence je klíčová!
  • Nakonec je důležité připomenout, že u vitamínů a minerálů není vhodné trpět deficitem ani přebytkem, ale mít dostatek.

V příštím článku se seznámíme opravdu s těmi nejkritičtějšími položkami vitamínů a minerálů, které v našich zeměpisných šířkách a délkách nemáme šanci získat v dostatečném množství bez kvalitních multivitamínových – minerálových preparátů, které mají dnes i v budoucnosti své místo v našich jídelníčcích. PS.: Nezapomeňte vyzkoušet náš nový preparát GORILLA DailySHOT – unikátní komplex pro maximální výkon těla, každý den.

Kam pokračovat dál?

Klíčová slova: vitamíny, minerály, deficit, mikroživiny, mikroprvky, multivitamín, multiminerál, vitamínový preparát, gorilla, fitness, dailyshot, kurkuma, koenzym q10, kyselina alfa-lipoová

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů