Jak nezdravé trávení sabotuje vaše spalování tuků

Nevyvíjí se vaše spalování tuků podle plánů? Jde to příliš pomalu nebo vůbec? Tenhle článek je o možných problémech při spalování tuků a také návodem, jak tyto problémy vyřešit.

Mnoho lidí své trávení vůbec neřeší, protože je to přeci „jen“ trávení. To je ale značně krátkozraké, protože i trávení (ne)přispívá vašemu zdraví i postavě… A právě nezdravé trávení může být příčina toho, proč vážíte víc, než byste sami chtěli.

Dříve než se pustíme do důvodů, proč konkrétně vás dělá trávení tlustými, je dobré si říct, že stav vašeho trávení se značně projevuje i na tom, jak vůbec vypadáte. A nejen to.

Zamyslete se nad důležitostí trávení ještě jinak: Cokoliv sníte, tak se pohybuje ve vaší trávicí soustavě – ústa, hltan, žaludek, střeva. Když si to tak uvědomíte, trávicí ústrojí zabírá značnou část vašeho těla a strava celým tím tělem prochází. Proto se asi vyplatí se o něj starat, že? A aby jídlo v pořádku prošlo celým systémem, musí projít tzv. střevní bariérou.

Možná je vám nepříjemné si to představit, ale je to velmi důležité k pochopení všech souvislostí, proč špatné trávení dělá nezdravá těla a je nepřítelem spalování tuků.

Střevní bariéra je ve zkratce systém, který brání celé tělo před různými nežádoucími vlivy, jako např. přemnoženým bakteriím, parazitům, virům a jiným živým i neživým věcem. Stavu, kdy vznikne v těle mikrobiální nerovnováha, se říká dysbióza.

Jak se jednou do tohoto stavu dysbiózy dostanete, následuje nechtěné nabírání na váze.

1. Nebezpečí zánětu

Když se podíváte na střevo, ve kterém je trávení v pořádku, uvidíte stěny plné malých pórů.Tyto póry zajištují transport živin a energie ze stráveného jídla do jater k dalšímu využití. Co se ale děje, když vše neprobíhá tak, jak má?

Nestrávené zbytky z jídla se mohou usadit na těchto malých pórech a poškodit stěny střev. Pokud trvá poškozování pórů opakovaně delší dobu, vzniká známý syndrom děravého střeva (SDS).

SDS dostal svůj název proto, že při něm dochází k „protékání“ proteinů a částí z jídla skrze stěny střev do krevního řečiště. Tam samozřejmě nemají co dělat.

A to je obrovský problém, se kterým se často potýkají například i jedinci, kteří se snaží neúspěšně nabírat svalovou hmotu. Tito lidé obvykle uvádějí, že mají „rychlý metabolismus“, ale pravdou je, že jejich trávení prostě nefunguje tak, jak má.

To ale není jediný problém, který vzniká důsledkem SDS. Horší je fakt, že imunitní systém v tuto chvíli spouští poplach. Imunitní odpovědí na poplach je rozvinutí zánětu, díky němuž poznáme, že je něco v nepořádku.

V tuto chvíli se začíná v těle tvořit i více stresového hormonu kortizolu. A když jste ve stresu, nabíráte na váze. Tělo je v úzkých a proto si ukládá, co to jde.

Jde tedy o celou sérii reakcí, které začínají v momentě vzniku SDS a následné intoxikace krevního řečiště.

Jak z toho ven? Dozvíte se zde na konci článku.

2. Přetížení regulace estrogenu

Vaše trávení, které se nachází v neoptimální kondici, také narušuje funkci jater. A to v tom smyslu, že omezuje schopnost odstraňování estrogenu.

Muži si asi teď říkají, že se jich to netýká, neboť se jedná jen ženský hormon. Ale to se mýlíte. I muži mají vyvinutou produkci estrogenu, byť nižší. Tento hormon má obrovský význam pro sexuální zdraví obou pohlaví.

Estrogen je také prorůstový hormon. Nejenže omezuje spalování tuků, ale zároveň podporuje další růst tukových zásob a někdy zvýšení inzulínové rezistence. Ve zkratce vaše tělo špatně nakládá se sacharidy a vy si tím zaděláváte na cukrovku. Na první pohled je to takový začarovaný kruh.

Naštěstí je cesta z něj díky játrům možná, a to díky enzymu zvanému beta-glukoronidáza. Ten dokáže urychlit metabolizaci estrogenu a vyloučení ho z vašeho těla.

Když máte v trávící soustavě dostatek tohoto enzymu, nemusíte se ničeho bát. Ale pokud nemáte trávení zdravé, je s velkou pravděpodobností produkce beta-glukoronidázy omezena.

Výsledek? Přespříliš estrogenu a zvýšení zásob podkožního tuku. Cesta ven? Napravit trávení.

3. Lipopolysacharidy či „LPS“

Když je vaše trávení poškozeno, stává se domovem pro biliony špatných bakterií. A ty stejně jako všechny živé organismy vylučují odpad, který je škodlivější, než bakterie samotné. Jedná se o toxický odpad známý jako lipopolysacharidy.

Tyto LPS mohou proniknout do krevního řečiště, nastartovat zánět a přetížit játra.

A to není vše! LPS nejenže přímo zvyšují velikost vašich stávajících tukových buněk a také startují růst nových tukových buněk. Jsou to sice malé věcičky, ale dokáží nadělat velkou paseku, a to především na obvodu pasu.

Jak z toho ven? Dozvíte se zde na konci článku.

4. Potíže se štítnou žlázou

Štítná žláza produkuje dva hormony, které jsou rozhodující pro správnou funkci celého těla – hormony T4 a T3.

T4 je konvertován v T3, což je přirozený mechanismus. Pokud T4 není v dostatečné míře konvertován na T3 a hormonu T3 je nedostatek, vaše buňky nejsou metabolicky aktivní (nedochází k oxidaci živin) = zhoršené spalování tuků.

Obrovský problém je v tom, že přeměna T4 na T3 probíhá z 20 % během vašeho trávení.

Znamená to že, když je vaše trávení v nepořádku – osídlené více špatnými než dobrými bakteriemi – vaše přeměna z T4 na T3 se drasticky snižuje.

Jako důsledek toho se budete cítit líní, budete mít suché a křehké vlasy, pokožku a nehty. A samozřejmě budete procházet těžkými časy ve spalování tuků – to jsou všechno běžné symptomy oslabené funkce štítné žlázy.

Jak z kola ven?

V první fázi zainvestovat do správného osídlení vašeho trávicího traktu bakteriemi pomocí prebiotik (výživa pro ně) a trávících enzymů – komplexní preparát s probiotiky, prebiotiky a trávícími enzymy – AST Floracor.

Floracor GI probiotika
Floracor GI probiotika

Účinný komplex pro úspěšnou nápravu trávení již během pár dní!

11 kmenů probiotik
6 prebiotických složek
4 druhů enzymů

Doporučuji dlouhodobě 2 tobolky ráno nalačno (tak to dělám např. já s Tomášem), nebo 2 měsíční kúry (2 tobolky ráno a 2 večer).

Dále pak konzumovat kvašené potraviny – upřednostňujte kvalitu před kvantitou.

A vždy se starejte o to, co dáváte do úst. Jestli je to v souladu s vašimi cíli, skvělým trávením, zdravím a vaší postavou.

KAM DÁL?

Klíčová slova: syndrom děravého střeva, leaky gut, spalování tuků, intoxikace, LPS, lipopolysacharidy, probiotika, kysané výrobky, zdravé trávení

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů