Dieta – proč už s ní nikdy nezačít

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se neustále uchylujete k dietám? Co je to vůbec dieta? A proč čím dál častěji slyšíte, že je dietářství nerozvážné?

Pojďte dát společně dietám jednou pro vždy sbohem!

DALŠÍ DIETA? NE, DÍKY.

Hned z počátku je třeba si uvědomit, že dieta je na místě v případě lékařského doporučení. Typickým příkladem je pooperační nebo předoperační dieta, kdy je třeba tělu dát možnost se co nejlépe vyrovnat s nestandartním zásahem. Dalším případem jsou diety jako bezlepková nebo diabetická, které jsou doporučeny na základě lékařské diagnózy. V těchto situacích je dieta rozhodně smysluplná.

Věřím, že tyto diety, které jsou doporučeny lékařem, jsou vždy opodstatněné a zcela na místě. Jsou ovšem úplně jiným druhem diet, než o jakých chci dnes psát.

Jak dnes chápeme diety?

Hlavní problém shledávám v tom, jak je slovo dieta obecně chápáno. Většinou si pod tímto pojmem představíme určitou úpravu (omezení neboli restrikci) stravovacích návyků a výběru potravin, a to za účelem redukce hmotnosti. Ovšem pouze po krátké časové období. (Dokud nedosáhneme svého cíle)

Chyba 1

Upravujete své stravovací návyky a vybíráte potraviny podle konkrétní diety a ne podle toho, co potřebujete, co vám chutná a prospívá. Diety jsou tvořeny pro masu lidí, ale ne na vás jako individualitu s konktrétními požadavky.

Chyba 2

Dietou se bohužel pořád rozumí krátkodobá změna. Jakmile dosáhnete cíle, opustíte od ní, a tím pádem velmi brzy opět naberete svoji původní váhu. Často se také stává, že během “diety” začnete cvičit, ale v momentě, kdy s dietou skončíte, přestanete.

Pokud změna, tak dlouhodobá, ne? Tak proč krátkodobé diety!?

Chyba 3

Diety mají dnes za úkol fascinovat a odlišit člověka jako individualitu. Takže se dieta stala takovým módním prvkem, abychom věděli, že tohle není jen tak nějaký Jakub, ale že to je ten Jakub, který je paleo!

Chyba 4

Dietu bereme jako alternativu k tomu, že nemusíme změnit svůj životní styl, a dosáhneme stejného cíle – skvělé postavy.

Chápeme dietu tedy jako zkratku. Věříme, že když se zapřeme a na krátký čas zařadíme dietu, nemusíme se hýbat a budeme i přesto vypadat skvěle. Někdy (ale zřídkakdy) sice dietou dosáhneme dobrých vizuálních výsledků, ale celkový dopad na tělo a zdraví rozhodně nebude stejný jako při dlohodobé změně životního stylu.

  • Pokud chcete lepší a rychlejší výsledky, zapojte do procesu i spalovač GORILLA METBURN!

GORILLA METBURN - spalovač tuků
GORILLA METBURN

Turbo pro metabolismus
– obsahuje látky posílující metabolismus (krebsův cyklus)

snižuje cholesterol a kontroluje krevní cukr

– 50 % obsahu speciální japonská vláknina glukomannan

Proč přestat s dietami hned teď

Každá další dieta se projevuje na vašem zdraví, celkové kompozici těla, sociálním životě a mnohém dalším. Jak je to možné?

Dieta vs. zdraví

Dávejte si opravdu velký pozor na to, zda vaše dieta neatakuje vaše zdraví a neobírá vás o životní vitalitu a energii. Známé diety nejsou vytvořeny pro vás jako individualitu. Neznají vaši situaci ani případné zdravotní potíže. Typickým příkladem je proteinová dieta a její šílené omezení sacharidů a tuků.

Dieta vs. kompozice těla

Pokud patříte mezi ty, kteří raději vyzkouší tisíc diet, než by si 20 minut denně zacvičili, dávejte si pozor, tahle zkratka se vám nemusí vyplatit.

Tím, že nebudete cvičit a stimulovat tak svaly, tak v rámci diety značná míra svalů odejde. Navíc spousta diet je postavena špatně a celý problém umocňuje, protože svaly bez cvičení odchází, i když člověk nedrží dietu. Stačí, když nebude cvičit.

Pamatujte, že správné množství svalů nemusí být problémem v mládí, ale s každým dalším rokem vás bude nedostatek svalů ovlivňovat více a více.

Dieta vs. hormonální produkce

Příliš velká restrikce, která doprovází každou dietu, ať už makro nebo mikroživin, vede ke změnám v hormonálních hladinách našeho těla.

V konečném důsledku se to projeví zpomalením metabolismu, snížením energetizace těla, menší produktivitou, horší náladou, podrážděností, stimulací chutí.

Stojí to za to? Určitě ne.

Dieta vs. sociální život

Sociální život je to, proč tady jsme. Člověk je tvor kolektivní a ostatní lidi ke svému životu potřebuje. Bohužel, kdo se setkal s tím, že musel odmítnout pozvání na oslavu nebo večeři od přátel, známých nebo potencionálních partnerů? Já jsem si tím před lety prošel a vím, že v tom je spousta lidí dnes a denně.

Nevidět se s přáteli, protože je tam určitá pravděpodobnost, že byste porušili dietu, to je smutné. Nebo když přijdou oni k vám, nedokážete se uvolnit, protože si nedate nic víc, než neperlivou vodu. Dieta z vás může udělat zkostnatělého člověka v křeči.

Vím to, protože jsem si tím prošel…

Potřebujeme diety nebo ony nás?

Jak jsem psal v průběhu článku, diety se staly do určité míry módním prvkem v našich životech. Paradoxní je, že nás ale ovlivňují v mnoha směrech jako člověka.

Proč nejsme spokojení s postavou?
A/ Protože se necítíme dobře a opravdu potřebujeme shodit nějaké kilo nebo nabrat svaly. Nejčastější příčinou je nadměrné jezení, a to především nekvalitních potravin (jako zpracované potraviny), sladkostí, pití sladkých nápojů a spousty alkoholu. Další příčinou je nedostatek správného pohybu. Nezaostávají ale ani četné případy způsobené špatným životním stylem obecně – příliš stresu, málo spánku, kouření atd.

B/ Jelikož nám jsou představovány špatné (ne)lidské vzory – modelky na okraji anorexie a z půlky plastové figuríny nebo naopak kulturisti pod dopingem s anabolickými steroidy. A my chceme být přeec jako oni, ne?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů