Detoxikace organismu jako módní trend?

Detoxikační diety jsou v současnosti na historickém vrcholu popularity. Slibují především odplavení nebezpečných toxinů z těla a zvýšení životní energie. Ovšem poznat jejich reálný a dlouhodobý účinek na náš organismus je téměř nemožné.

Co je to detoxikace organismu?

Detox neboli detoxikační dieta, jak jí většina zná, není ničím jiným než krátkodobou změnou stravování nebo chvilkovými novými aktivitami. Hlavním cílem detoxikace je očistit organismus od škodlivých látek, které přijímáme z ovzduší, léků, potravin a které se hromadí důsledkem nedostatku spánku. Detox, jak ho většina zná, není ničím jiným než krátkodobou zásadní změnou stravování nebo chvilkovými novými aktivitami, které zařadíme do našeho života. S detoxikační dietou je v současnosti často spojovaný fenomén tzv. zásadité stravy, tedy alkalické diety. Ten vychází z předpokladu, že důsledkem životního stylu a přijímáním překyselených potravin dochází k překyselení lidského organismu, které způsobuje hromadění odpadních látek. Dle mého názoru se ovšem jedná o dobře propagovaný mýtus, protože tělo fakticky nemá problém s kyselým prostředím, naopak, například v měchýři je kyselé prostředí nutné.

Pokud vás zajímá celá problematika alkalických diet a zásaditého stravování určitě si přečtěte můj ebook “Zásady proti zakyselení”. V knížce se dozvíte pravdy i nepravdy za oponou, pikantnosti, které se usídlily v našich povědomích díky zmedializovaným nesmyslům nebo třeba to, jak úplně jednoduše předcházet neblahým vlivům těžce překyselené stravy.

Smoothies, džusy, čaje a půsty…

Nejčastější detoxikační dieta je striktní konzumace různých ovocných a zeleninových smoothies či šťáv po krátkou, předem určenou dobu. Tenhle typ detoxu může fungovat, ale asi ne tak, jak spousta lidí očekává. Tím, že vyměníme běžná jídla za lehce stravitelné potraviny jako je ovoce a zelenina, které obsahují dostatek vlákniny a jsou poměrně “lehké” si rozhodně odpočine naše trávení. Naše tělo ušetří množství energii, kterou běžně vydá na trávení a výsledkem je to, že se cítíme opravdu velmi dobře. Ovoce a zelenina také obsahují různé enzymy, které se jistě hodí a pomohou. Možná taky někdo díky projímavým účinkům vyššího příjmu vlákniny něco málo shodí, ale rozhodně NE na tucích. Naopak si tento tip detoxu smlsne především na vašich těžce vydřených svalech. Velký problém vidím hlavně ve výběru ovoce a zeleniny. Jinak řečeno, je vhodné se koncentrovaně ládovat od rána do večera chemicky ošetřovanými potravinami? Asi určitě ne, ale to si spousta lidí neuvědomí a vrhnou se do populárního trendu poněkud bez většího rozmyslu. Více o této problematice jsem psal v článku: Stačí nám dnešní příjem ovoce a zeleniny? Dalšími typy detoxikačních diet jsou např. konzumace sirupů, olejů, vláknin, čajů a spousta dalších „zázračných“ prostředků, jejichž účinky jsou velmi těžko prokazatelné a při nárazovém a neuváženém užívání můžete svému tělu i uškodit. Hlavní problém u výše zmíněných procesů očištění vidím v tom, že se jedná o přechodnou fázi, kdy tyto procedury děláte nárazově a při které nedostanete vaše tělo do dlouhodobě udržitelného stavu.

Detoxikovat tedy nebo ne?

I když z výše uvedeného mohu na první pohled vyjít jako zarytý odpůrce detoxů. Není to úplně tak. Detoxikaci organismu řeším a považuji ji za opravdu důležitou věc. Čisté orgány mají přímý vliv na naše zdraví, výkonnost i celkovou životní spokojenost. Jak jste mohli vycítit, moje skepse nad populárními detoxikačními dietami je velká. A to hlavně proto, že povětšinou dokážou v našem těle udělat víc škody než užitku. Je nutné pochopit, že tělo nepotřebuje čistit jen na jaře a před zimou, ale neustále. Představte si, že sedíte celý rok v kanceláři na židli a nic neděláte. V lednu vyskočíte ze židle a během 3 dnů uběhnete 25 km. Sníte 5 kg mrkve a vypijete 12 litrů vody. Jak vám bude? Budete zničení, možná něco málo vypotíte a dostanete průjem. Možná budete mít až do příštího podzimu pocit, že jste pro sebe něco málo udělali. Ale v globále pro svoje tělo neuděláte vlastně vůbec nic.

Detoxikace organismu musí být dlouhodobá, pravidelná a bez nežádoucích účinků.

Detoxikovat musíme pravidelně. Žádné zázračné detoxikační diety, smoothies, oleje ani čaje naše tělo nevyčistí. Klíčovou roli v detoxikaci hraje trávení. Pokud je trávení v pořádku a zdrávé, tělo v podstatě detoxikuje neustále. Důležité je dát svému tělu každý den dostatečně dlouhý oddych od jídla a zároveň podpořit správnou funkčnost trávení. Tělo má ve skutečnosti vše, co pro očistu těla potřebuje. Jediné, čím mu můžeme pomoci, jsou kvalitní probiotika, vitamíny a trávící enzymy.

Floracor GI probiotika Floracor GI probiotika

Účinný komplex pro úspěšnou nápravu trávení již během pár dní! – 11 kmenů probiotik6 prebiotických složek4 druhů enzymů

Jak to dělám já…

Já nápříklad nejím každé dopoledne v pracovní den. A to už více jak tři roky. Jedná se o krátkodobé, pravidelné půstování. Hned ráno si dám kvalitní probiotika, vitamíny a trávící enzymy, to vše je nesmírně důležité. Pak piji jen vodu, občas i kvalitní kávu. Krátkodobé půsty vám dají svobodu od jídla, ale mají i své nástrahy. Zásadní je vidět v půstu hlubší smysl a být s ním smířený. Většinou platí, že pokud do něčeho jdeme násilím a přes svoje přesvědčení, pak neuspějeme. V půstu je toto zlaté pravidlo. Je třeba se na něj psychicky připravit. Jinak ho nezvládneme. Je důležité si na to částečně zvyknout a částečně dopoledne prostě nemít čas. Nebo vědět, že to není drastická redukční dieta v první řadě a musíte ten den sníst to, co normálně. Jenže v kratším časovém oknu, což také není pro každého. Musím ale říct, že to vážně stojí za to a získáte spoustu benefitů, ať zdravotních, životních, sportovních, ale i lépe vypadající tělo.

Zkuste to taky!

Vykašlete se na kouzelné detoxikační diety, protože většina jich stejně nefunguje a nedávají dlouhodobě žádný smysl. Zkuste každý den nejíst od rána do oběda, pít jen vodu, nebýt z toho ve stresu a užívat si svobodu. Dejte si ráno alespoň probiotika a trávící enzymy a užívejte si to, že nemusíte pořád řešit jídlo, ale můžete si například přečíst knížku.

KAM DÁL?

Klíčová slova: detoxikace organismu, detox, smoothie, očista těla, detoxikační dieta, půst, krátkodobé půstování, jak se zbavit toxinů  

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů