8 tipů, jak zrychlit metabolismus

V minulém článku jsem vám přiblížil fungování metabolismu, nejčastější mýty a fakta o něm. Pokud jste článek nečetli, můžete jej stále najít pod tímto odkazem – Metabolismus – fakta a mýty. Dnes pro vás mám tipy, jak zrychlit metabolismus.

1. Udržujte zdravou štítnou žlázu

Vyživujte štítnou žlázu jódem a selenem. Výborná je jodizovaná sůl, mořské řasy a para ořechy.
– Potíže se štítnou žlázou jsou zapříčiněny autoimunitní reakcí. Proto předcházejte situacím spouštějícím autoimunitní reakce – přebytek lepku ve stravě, syndrom děravého střeva a udržování zdravých střev a trávení – probiotiky.

2. Pijte kvalitní kávu nebo zelený čaj

Pitím kávy a zeleného čaje zrychlíte metabolismus. Zrychlení metabolismu probíhá primárně v mechanizmu zapojování tuků do pokrývání energetických zásob, tedy metabolismu tuků.
– Zelený čaj obsahuje thein, který funguje podobně jako kofein. Thein má sice pozvolnější nástup, ale za to mnohem delší účinnost. [1, 2, 3]

3. Jezte dostatek bílkovin

– Bílkoviny jsou složka s největším termickým efektem jídla, což znamená, že na zpracování bílkovin se spálí nejvíce kalorií. Vyplatí se jich proto mít dostatek. [4]

4. Podpořte Krebsův cyklus

– Krebsův cyklus je křižovatka metabolismu. V tomto krebsově neboli citrátovém cyklu se spaluje (neboli oxiduje) energie ze sacharidů, tuků a bílkovin. Této funkce využíváme v našem spalovači tuků GORILLA METBURN, který obsahuje složky působící v Krebsově cyklu. Výsledkem je celkově větší metabolický obrat a více spálené energie.

GORILLA METBURN - spalovač tuků
GORILLA METBURN

Turbo pro metabolismus
– obsahuje látky posílující metabolismus (krebsův cyklus)

snižuje, které mají cholesterol a kontroluje krevní cukr

– 50 % obsahu speciální japonská vláknina glukomannan

5. Kontrolujte leptin

– Leptin je hormon, který se stará o kontrolu rychlosti metabolismu a výdej energie. Při dlouhodobé nízkosacharidové dietě (již po cca 3 – 4 dnech začíná útlum produkce leptinu) se může tato dieta obrátit proti vám, vašemu cíli i metabolismu. Proto doporučuji po 3 dny držet nízkosacharidový den, cca 50 – 100 g sacharidů, a 4.den si dát např. 150 – 250 g sacharidů.

6. Přijímejte dostatek energie z potravy a manipulujte s ní

– Nedostatek kalorií znamená, že tělo přepíná do úsporného režimu a vystačí si s tím, co má. Nejčastější chyba při redukci hmotnosti je velká a dlouhodobá restrikce příjmu energie (kalorií nebo kJ).
Pro zdravý a dlouhodobě udržitelný úbytek hmotnosti doporučuji maximálně 20 % deficit a pro nabírání maximálně 20 % nadbytek příjmu energie (ale zde platí spíše méně než více).
– Zároveň doporučuji manipulaci s množstvím jídla a tedy i s energetickým příjmem. Například 3 dny se držet na 1700 kcal a čtvrtý den se dostat na 2100 kcal, pak se opět na 3 dny vrátit na 1700 kcal.

7. Kontrolujte stres

Krátkodobý stres (např. fyzicky těžkým tréninkem) sice uvolňuje tuky do podkoží, ovšem dlouhodobý fyzický nebo emoční stres působí přesně naopak. Nejen, že nadměrný stres stimuluje chuť k jídlu, ale také naše tělo nabádá k tomu, aby si vytvořilo tukové zásoby. [5, 6]

8. Sprintujte a zvedejte železo

– Nejdůležitější point je tady ten, že svaly jsou metabolicky aktivní tkáň. Tedy tkáň, která spaluje energii. Čím více svalů máte, tím více energie a potencionálně i tuků dokážete spálit.
Další věc je samotná aktivita sprintování a posilování, která zajištuje, že se ve větší míře zvýší rychlost metabolismu a spalování tuků. A to nejen přímo při aktivitě, ale také až 24 hodin po posilování nebo sprintování. [7, 8, 9]

Pokud tak ještě neděláte, zapojte výše uvedené prvky do svého denního režimu a spalte tak více tuků!

Klíčová slova: metabolismus, jak zrychlit metabolismus

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů