Nejen při nabírání svalů, ale i při získávání vitality těla, hledáme cestičky, které by mohly podpořit naše výsledky a zdraví. Tenhle článek jsem věnoval 4 stěžejním faktorům, které brzdí celkovou výkonnost těla. U každého jednotlivého faktoru vycházím z praktických zkušeností, se kterými jsem se setkal u sebe nebo u svých klientů. Paradoxně se tyto faktory zdají být jasné a jsou úplným základem. Ale na ty se bohužel většinou zapomíná a je spíš řešeno klišé.
Článek ve zkratce
Psal jsem o tom v úplných začátcích tohoto blogu a opět se k tomu vracím a apeluji na to. Stejně jako nemůže vyrůst mrakodrap na slabých základech, nemůže se ani silný sval upnout k slabé šlaše.
Jinak řečeno – věnujte pozornost výživě šlach a samozřejmě i protahování a cvičení.
PS.: pokud vás klouby již bolí, zvolte spíše účinnou kombinaci našich dvou kloubních produktů ve zvýhodněném balíčku!
Sledovali jste televizní pořad „Jste to, co jíte“ s panem Havlíčkem a paní Cajthamlovou? O nich to dnes nebude. Na co narážím je, že tento název není až tak úplně korektní. Jelikož co dáme do sebe, automaticky nemusí znamenat, že to 100 % naše tělo využije a použije na vymodelování těla (když to zjednoduším).
My jsme totiž to, co strávíme. Abychom cokoli výživově hodnotného převedli do krve, tak to musíme nejprve rozžvýkat v ústech. Zde se potrava mísí se slinami, které později fungují jako jakýsi “optimalizátor” trávení. Budete-li mít sousto v ústech 10 nebo 30 vteřin, rozhodně to poznáte. Jak na tom kolik toho sníte, tak na kvalitě trávení.
Další zastávkou jídla je náš žaludek, kde jde do akce pepsin, mucin a kyselina chlorovodíková – to jsou tzv. žaludeční šťávy. Žaludeční šťávy a samotný žaludek si také bohužel můžete velmi lehce poškodit (kouření, energetické nápoje, kolové nápoje a další).
Poslední “trávící jednotkou” jsou pak trávící enzymy, které fungují ve střevech. Právě jim pomáhá to, jak je jídlo rozkousané a smíšené se slinami – zkrátka, jak kvalitně je připravené pro kompletní strávení.
A trávicí enzymy jsou to, co vás může nejvíce limitovat a vy to můžete velmi dobře ovlivnit.
– nejširší spektrum enzymů (18 druhů enzymů)
– extra dávka 300 miligramů enzymů v každé tobolce
– okamžitý účinek, již s prvním jídlem
Co to má znamenat? Jasně, že tréninky zvládáte! A to je právě to. Každý trénink byste se měli zlepšovat a posouvat své hranice. Nepleťte do toho ale zase kulturistické pořekadlo, že pokud to nepálí, tak to neroste. To je druhý extrém, který bez anabolických steroidů, perfektní genetiky (má cca 1 % lidí) nebo bez několikaleté dřiny nemáte šanci dlouhodobě vydržet.
To, o čem tu píšu je stav, kdy z tréninku odcházíte s pocitem, že jste tam nechali tělo i duši, ale druhý den můžete fungovat.
Setkávám se často s lidmi v posilovně, kteří se téměř nezapotí a většinu času tráví u baru popíjejím, klábosením a hlídáním facebooku na smartphonu. Není se pak čemu divit, když jsou výsledky pomalé. Často je to i čas, kdy se začíná házet špína na doplňky výživy – že jsou k ničemu, že nefungují a podobně. Ale je to vážně to, co je připravilo o výsledky? Ne. Doplňky výživy nejsou samozřejmě samospasitelné. Je třeba mít trénink a výživu vyladěnou, pak přichází ten pravý potenciál suplementů!
„Trénink není čas, kdy si jdete postěžovat na život a pokecat s přáteli.“
Jestli byl trénink úspěšný a dostatečně stimulující značí pot, doba pod činkou (ne u baru nebo čas v posilovně) a nechuť v tuto chvíli dále cvičit. Kvalitní tréninkový ale i stravovací program je třeba tento.
Asi není třeba rozebírat, jak dnes lidé špatně a málo spí. Proto vám dám pár tipů, jak napravit špatné usínání a nekvalitní spánek.
Pár zajímavostí napřed:
Nedostatek spánku může být akutní (noc před maturitou, důležitou poradou či schůzkou) nebo chronický.Měli byste také vědět, že spánek nad míru nelze počítat do zásoby a spánek pod míru nelze jindy dospat. To, jak se vyspíte, se projeví ihned a nezvratně. Působí to na vaše tělo. Spánek kratší nebo delší než 9 hodin u dospělého člověka zvyšuje mortalitu (úmrtnost).
Proč je špatné mít zvýšený inzulín před spaním:
Inzulín ovlivňuje produkci růstového hormonu směrem dolů, což normálně přes den až tak nevadí. Ale když jdeme spát, je růstový hormon (GH) pro naši regeneraci, nabírání svalů a celkově pro tělo velmi důležitý. Růstový hormon je spjatý s tím, jakou kompozici bude mít naše tělo a jak bude regenerovat. A v noci ve spánkové fázi REM dochází k jeho největší produkci (až 90 % denní produkce). Pokud tedy budete mít zvýšený inzulín v době, kdy jdete spát, bude to snižovat i produkci růstového hormonu.
Jestli si myslíte, že spíte dostatečně, tak by vás mohlo zajímat, že za posledních 100 let se doba spánku zkrátila zhruba o 20 %.
Věnujte pozornost potenciálu svého těla!
Jakub Jiřičný
Klíčová slova: trávení, nabírání svalů, regenerace, spánek, výživa šlach, svaly, jak zlepšit kvalitu spánku, jak podpořit nabírání svalů, gorilla fitness, probiotika, trávící enzymy, gainer, hydrolyzovaný kolagen